Światowy Dzień Kota. Wśród miłośników znani politycy

Polska
Światowy Dzień Kota. Wśród miłośników znani politycy
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Maxpixels
Co ciekawe, koty wydają z siebie ok. 100 przeróżnych dźwięków i nie rozpoznają słodkiego smaku

Dziś koty mają swoje święto. Od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu, zostały udomowione prawie 10 tys. lat temu. Po raz pierwszy, ich dzień postanowili uczcić Włosi 17 lutego 1990 roku. Polacy świętują ten dzień od 2006 roku. Wśród miłośników wielu polityków.

W Polsce Światowy Dzień Kota obchodzony jest z inicjatywy miesięcznika "Kot" oraz Stowarzyszenia "Cat Club Łódź". Celem pierwszego świętowania było niesienie pomocy bezdomnym kotom oraz zwierzętom, które żyją na wolności.

 

Koty należą do najpopularniejszych zwierząt na świecie. To, jak wielką sympatią mogą się cieszyć, widać również w mediach społecznościowych. 

 

"Światowy Dzień Kota. U nas powiedzenie »jak pies z kotem« oznacza razem. Sto lat, Maximusie!" - napisała Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

 

Święto uczcił również wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. 

 

 

"Mój światowiec świętuje od rana" - napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. 

 

ZOBACZ: Kot na smyczy - wkrótce mogą to nakazywać przepisy

 

Kot Wrocek trafił pod opiekę prezydenta Wrocławia po tym, jak został porzucony na dworcu. Od tamtego momentu ratusz to jego drugi dom. Dziś Jacek Sutryk również przekazała życzenia z okazji Światowego Dnia Kota. 

 

 

Życzenia z okazji Światowego Dnia Kota złożył również były prezes PSL Janusz Piechociński. 

ZOBACZ: Naukowcy zbadali, jak tyją koty

 

Znanym miłośnikiem kotów wśród polityków jest prezes PiS Jarosław Kaczyński. W 2017 roku podczas obrad Sejmu kamery zarejestrowały, jak uważnie analizuje "Atlas kotów". W opisie książki, której lektura wciągnęła Jarosława Kaczyńskiego , wskazano, że "prezentuje wszystkie 38 gatunków kotowatych oraz 54 rasy kota domowego. Przybliży czytelnikowi fascynującą różnorodność i niezwykłe obyczaje członków tej dzikiej rodziny oraz pomoże wybrać najodpowiedniejszego kota osobom zainteresowanym posiadaniem domowego mruczka".

 

WIDEO: Jarosław Kaczyński czytał w Sejmie "Atlas kotów"

  

 

Koty wydają z siebie ok. 100 przeróżnych dźwięków i nie rozpoznają słodkiego smaku. W ich ciele znajduje się 230 kości, a ich kąt widzenia to ok. 185 stopni.

 

Są pasjonatami snu, przesypiają ok. 2/3 doby. W niektórych krajach ich święto jest obchodzone w innym terminie - m.in. w Rosji (1 marca) oraz USA (29 października).

ms/grz/luq/ focus.pl, polskatimes.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie