"Sejm to nie miejsce na takie gesty". Emilewicz o Lichockiej

Polska
"Sejm to nie miejsce na takie gesty". Emilewicz o Lichockiej
Twitter/Agnieszka Pomaska, Polsat News
Minister Emilewicz krytycznie odniosła się do gestu posłanki Lichockiej

- Obóz Zjednoczonej Prawicy słynął z tego, że pewne granice nie są przekraczane – powiedziała w poniedziałek w Poznaniu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do gestu posłanki PiS Joanny Lichockiej. Jak oceniła, Sejm nie jest miejscem na takie gesty, które w ogóle nie powinny pojawiać się w życiu politycznym.

W minionym tygodniu, po tym, jak Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia, media społecznościowe obiegło zdjęcie Lichockiej, na którym widać, jak posłanka trzyma wyciągnięty w górę środkowy palec.

 

ZOBACZ: Kidawa-Błońska apeluje, by prezydent odrzucił ustawę o środkach dla TVP

 

Lichocka zapewniała, że nie wykonała wulgarnego gestu, a jedynie przesuwała "energicznie dwukrotnie palcem pod okiem, bo była zdenerwowana". W piątek przeprosiła wszystkich, którzy poczuli się urażeni.

 

"Ta historia nie powinna się wydarzyć"

 

Emilewicz pytana w poniedziałek w Poznaniu o zajście z udziałem Lichockiej, podkreśliła, że "Sejm nie jest miejscem na takie gesty".

 

- Ta historia nie powinna się wydarzyć, choć zdajemy sobie sprawę z tego, że emocje podczas debat sejmowych mają bardzo wysoką temperaturę. Jednak rolą parlamentarzystów jest ustanawiać pewne standardy. Zdecydowanie powinniśmy takich gestów unikać, mam nadzieję, że podobne standardy będzie też chciała realizować opozycja – powiedziała minister.

 

ZOBACZ: Czarzasty poprawiał okulary środkowym palcem. Mucha zareagował

 

Dodała, że "obóz Zjednoczonej Prawicy słynął z tego, że pewne bariery, pewne granice nie są przekraczane".

 

- Tak ogromne poparcie społeczne, jakim cieszy się Prawo i Sprawiedliwość, którego członkiem jest poseł Lichocka, wzięło się z tego, że elektorat był wielokrotnie piętnowany przez przeciwników politycznych w sposób bardzo napastliwy" - dodała.

 

Emilewicz: to nie są standardy, które chcielibyśmy widzieć w parlamencie

 

Emilewicz wyraziła nadzieję, że ubiegłotygodniowa historia nie będzie miała wpływu na rozpoczynającą się kampanię prezydencką ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy.

 

- Pani poseł Lichocka przepraszała opozycję i tych, którzy poczuli się urażeni. Czy będą jakieś dalsze konsekwencje trudno mi dzisiaj o tym wyrokować, ale z całą pewnością, to nie są gesty, to nie są standardy, które chcielibyśmy widzieć w parlamencie i w ogóle w życiu politycznym – powiedziała minister rozwoju.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie