Kidawa-Błońska apeluje, by prezydent odrzucił ustawę o środkach dla TVP

Polska
Kidawa-Błońska apeluje, by prezydent odrzucił ustawę o środkach dla TVP
PAP/Wojciech Olkuśnik
Kidawa-Błońska w sobotę odwiedzi także Sanok i Krosno

Małgorzata Kidawa-Błońska zaapelowała w sobotę do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zawetował nowelizację przyznającą 2 mld zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Zdaniem kandydatki PO na prezydenta pieniądze te powinny zostać przeznaczone na lepszą opiekę medyczną dla polskich pacjentów.

W sobotę Kidawa-Błońska przebywa na Podkarpaciu. Na porannej konferencji przed szpitalem w Ustrzykach Dolnych kandydatka PO, której towarzyszyły położne z placówki, mówiła m.in. o tym, że w szpitalu tym z końcem lutego zamknięty zostanie oddział ginekologiczno-położniczy.

 

- Dzisiaj w Warszawie odbędzie się wielka konwencja prezydenta Andrzeja Dudy. Na zamkniętej konwencji będzie opowiadał o jakichś wrogach, sprawach, których w Polsce nie ma. Będzie przedstawiał Polskę, której nie zna. A my jesteśmy tu, gdzie są prawdziwe problemy ludzi - podkreśliła Kidawa-Błońska.

 

Winny system, nie ludzie

 

Jej zdaniem problemy szpitala nie wynikają ze złej pracy ludzi, tylko dlatego, że źle działa cały system.

 

Zaznaczyła, że oddział, który zostanie zamknięty, jest bardzo ważny dla kobiet żyjących w tym regionie. - Tyle się mówi, że rodzina jest najważniejsza, że rodzenie dzieci jest bardzo ważne, że kobieta ma dostać opiekę i wsparcie. A tutaj zamyka się taki oddział - stwierdziła wicemarszałek.

 

ZOBACZ: Ojciec dziewczynki w śpiączce nagrał filmik. Prawie 2 mln wyświetleń

 

Kandydatka PO zwróciła uwagę, że zgodnie z konstytucją wszyscy muszą mieć równy dostęp do opieki medycznej. Zdaniem Kidawy-Błońskiej szczególnie musimy dbać o dzieci, kobiety i osoby starsze.

 

- Za mną stoją panie położne, które z pasją wykonują swoją pracę, a teraz stoją przed dylematem: co dalej z ich życiem, gdzie będą pracować? Ale o tym się państwo nie dowiecie z telewizji publicznej, bo tam są tylko piękne obrazki, a 2 mld zł lekką ręką przekazano na szerzenie nienawiści, manipulacji i fałszywej informacji - powiedziała Kidawa-Błońska.

 

"Apeluję, by prezydent miał odwagę"

 

- Apeluję do pana prezydenta, aby miał odwagę i zawetował tę ustawę, żeby pieniądze trafiły tam, gdzie są potrzebne, czyli do polskich pacjentów, żeby mieli lepszą opiekę medyczną i poczucie bezpieczeństwa - oświadczyła Kidawa-Błońska i stwierdziła, że prezydent powinien to ogłosić na sobotniej konwencji.

 

ZOBACZ: "Jaki prezydent, taki szacunek". Rozenek o wygwizdaniu Dudy na Kaszubach

 

Na pytanie, dlaczego oddział w szpitalu w Ustrzykach Dolnych jest zamykany, Kidawa-Błońska odpowiedziała, że spada liczba urodzeń. Zaznaczyła jednak, że oddział ginekologiczno-położniczy to nie tylko urodzenia. - To także kobiety, które muszą być leczone z wielu powodów. Muszą mieć dostęp do lekarzy, nie mogą czekać w nieskończoność, nie mogą kilometrami jeździć do lekarza - argumentowała kandydatka KO na prezydenta.

 

Środki dla mediów na onkologię

 

Sejm opowiedział się w czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami.

 

Wcześniej m.in. Kidawa-Błońska i szef PO Borys Budka apelowali do przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, aby nie odrzucali uchwały Senatu, a zaoszczędzone w ten sposób 2 mld zł przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi. Po tym, gdy Sejm odrzucił uchwałę Senatu, nowela ustawy o radiofonii i telewizji czeka teraz na decyzję prezydenta.

 

Kidawa-Błońska w sobotę odwiedzi także Sanok i Krosno.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie