Papierosy za 6,8 mln zł w kontenerze. Akcja KAS i CBŚP

Polska
Papierosy za 6,8 mln zł w kontenerze. Akcja KAS i CBŚP
Służby skontrolowały transport z deklarowanym ładunkiem koszulek, który miał trafić na Węgry

Prawie 10 mln nielegalnych papierosów wartych ok. 6,8 mln zł wykryli w kontenerze z koszulkami funkcjonariusze pomorskiej KAS i CBŚP z Gdańska - podała Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji. Dodano, że Skarb Państwa mógł stracić ponad 11 mln zł.

Pod koniec stycznia br. funkcjonariusze KAS i CBŚP skontrolowali kontener, który przypłynął z portu Chittagong w Bangladeszu. Obie służby podkreśliły, że sprawdzenie kontenera, to efekt wymiany informacji pomiędzy pomorską KAS i CBŚP z Gdańska.

 

Zgromadzone przez służby informacje doprowadziły do szczegółowej kontroli transportu z deklarowanym ładunkiem koszulek, który miał trafić na Węgry - funkcjonariusze najpierw zeskanowali kontener za pomocą urządzenia RTG, a następnie użyto psa wyszkolonego do wykrywania tytoniu.

 

Powszechna praktyka stosowana przez grupy przestępcze

 

- Zarówno obraz zarejestrowany przez skaner, jak i reakcja psa służbowego nie pozostawiały złudzeń, co do konieczności szczegółowego sprawdzenia kontenera - powiedziała rzecznik Prasowy CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz.

 

ZOBACZ: Papierosy ukryte w deskach. Służby udaremniły zuchwały przemyt

 

Funkcjonariusze tuż po otwarciu kontenera zobaczyli kartony z koszulkami, za którymi przemytnicy ukryli kontrabandę. - Jest to dość powszechna praktyka stosowana przez grupy przestępcze zajmujące się przemytem kontenerowym - oceniła Jurkiewicz.

 

- Po wyładowaniu kartonów z towarem mundurowi dotarli do niemal 10 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar został zabezpieczony. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanego towaru wynosi ok. 6,8 mln zł - Skarb Państwa mógł stracić na tej próbie przemytu ponad 11 mln zł - przekazała rzecznik szefa KAS Anita Wielanek. 

 

Dalsze czynności w tej sprawie wykonuje Pomorski Urząd Celno–Skarbowy w Gdyni wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Gdyni.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie