Sprzedawali gaz grzewczy jako gaz do samochodów. Akcja CBŚP i prokuratury w Sieradzu

Polska
Sprzedawali gaz grzewczy jako gaz do samochodów. Akcja CBŚP i prokuratury w Sieradzu
CBŚP

Kolejne trzy osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy CBŚP i śledczych Prokuratury Okręgowej w Sieradzu przy wsparciu KAS, w śledztwie dotyczącym zmiany przeznaczenia gazu z celów grzewczych na gaz do samochodów oraz pozafakturowego obrotu tym gazem. W wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł ponieść straty rzędu ok. 3,3 milionów złotych.

Policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Sieradzu wyjaśniają sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wprowadzali do obrotu, po konkurencyjnych cenach, gaz grzewczy jako gaz do zasilania silników spalinowych, czyli stanowiący paliwo samochodowe.

 

ZOBACZ: Oszukiwali na gazie, państwo straciło miliony. CBŚP rozbiło gang

 

Nielegalne zmiany przeznaczenia gazu odbywały się bez odprowadzania należnego podatku VAT, akcyzowego i dochodowego oraz opłaty paliwowej. Sprzedaż gazu pomiędzy współpracującymi podmiotami, w tym stacjami LPG najczęściej odbywała się bez faktur VAT lub ilość zakupionego gazu jako paliwa LPG w dokumentacji, była znacznie zaniżona.

 

Grupa mogła działać od kilku lat

 

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy mogli działać od kilku lat na terenie różnych województw. Obliczenia tylko za okres półroczny działalności grupy wykazują, że do Skarbu Państwa nie zostały odprowadzone należności na kwotę ok. 3,3 mln zł.

 

Na podstawie zebranych informacji policjanci CBŚP przeprowadzili działania na terenie woj. mazowieckiego. Zatrzymano trzech podejrzanych, przeszukano ich miejsca zamieszkania i użytkowania, zabezpieczając przy tym dokumentację, która jest poddawana dokładnej analizie.

 

WIDEO: sprzedawali gaz grzewczy jako gaz do samochodów

  

Zarzuty

 

Prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu przedstawili zatrzymanym zarzuty popełnienia zbrodni wystawiania nierzetelnych faktur, przestępstw określonych w kodeksie karnym skarbowym oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Na wniosek prokuratora sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu trzech zatrzymanych.

 

ZOBACZ: Europejskie uderzenie w baronów narkotykowych - 1,3 tony kokainy i 399 zatrzymanych. Sukces CBŚP

 

W listopadzie 2019 roku policjanci CBŚP, przy wsparciu funkcjonariuszy z łódzkiej oraz śląskiej KAS i z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przeprowadzili pierwszą akcję, zatrzymując wówczas 11 osób.

 

Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

pgo/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie