Najnowszy sondaż. Jedno z ugrupowań na granicy progu wyborczego

Polska
Najnowszy sondaż. Jedno z ugrupowań na granicy progu wyborczego
Polsat News
Gdyby wynik sondażu przełożyłby się na miejsca w Sejmie, zasiedliby w nim przedstawiciele pięciu klubów lub kół

W lutym najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca - PiS może liczyć na poparcie 44 proc. pewnych uczestników wyborów. Koalicję Obywatelską popiera 24 proc., a Lewicę - 9 proc. Konfederacja może liczyć na 6 proc. głosów. PSL-Koalicja Polska balansuje na progu wyborczym z 5 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Poparcie dla PiS nie zmieniło się od poprzedniego sondażu ze stycznia. Tymczasem Koalicji Obywatelskiej przybył 1 pkt proc., podobnie Konfederacji, a Lewicy spadło również o 1 pkt proc. 

 

CBOS wyróżnił poparcie dla Nowej Lewicy (która ma powstać z połączenia SLD i Wiosny) - 7 proc. oraz poparcie dla Lewicy Razem, które wyniosło 2 proc. Ponadto wsparcie dla PSL-Koalicji Polskiej obniżyło się o 2 pkt proc.

 

Więcej niż co dziesiąty Polak nie pójdzie do wyborów

 

W lutym 79 proc. uprawnionych do głosowania zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę. To o jeden punkt procentowy więcej niż w badaniu ze stycznia.

 

ZOBACZ: "Sejm to nie miejsce na takie gesty". Emilewicz o Lichockiej

 

Co jedenasty respondent nie jest pewny, czy wziąłby udział w głosowaniu (9 proc.). Podobnie jak w styczniu 12 proc. uprawnionych do głosowania odrzuca możliwość udziału w wyborach.

 

CBOS skomentował, że cztery miesiące po wyborach parlamentarnych Polacy pozostają żywo zainteresowani życiem politycznym i udziałem w ewentualnym głosowaniu.

 

"Jednak – co typowe dla okresu powyborczego – z miesiąca na miesiąc rośnie odsetek wyborców, którzy mają wątpliwości i wahają się, które z ugrupowań lub bloków politycznych by poparli" - poinformowało CBOS. 

 

"Nieznaczna zmiana układu poparcia"

 

Sondażownia dodała, że "od listopada minionego roku odsetek niezdecydowanych wyborców wzrósł dwukrotnie. Natomiast układ poparcia dla poszczególnych ugrupowań zmienił się bardzo nieznacznie. W ciągu czterech miesięcy od wyborów zaobserwować możemy jedynie minimalny trend wzrostowy w przypadku KO i bardzo nieznaczny spadek w przypadku zjednoczonej lewicy". 

 

ZOBACZ: Kosiniak-Kamysz: zróbmy referendum ws. związków partnerskich

 

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-16 lutego 2020 r. na liczącej 994 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

wka/ml PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie