Child Alert. Dziecko uprowadzone przez Marokańczyka. Mężczyzna może być niebezpieczny

Polska
Child Alert. Dziecko uprowadzone przez Marokańczyka. Mężczyzna może być niebezpieczny
Policja
Chłopiec został porwany w Gdyni, przy ul. Ledóchowskiego

Funkcjonariusze policji poszukują uprowadzonego 10-latka. Ibrahim miał zostać porwany w Gdyni przez obywatela Maroko. Jak podkreśla policja w komunikacie - mężczyzna może być niebezpieczny. Mężczyzna poruszał się srebrnym kombi o początkowych nr rej. WN... Biologiczny ojciec dziecka na stałe mieszka w Belgii.

Uprowadzony Ibrahim ma około 150 cm wzrostu, włosy ciemny brąz i brązowe oczy. Był ubrany w pomaraczową kurtkę, białą bluzę w Kaczora Donalda i spodnie jeansowe ze ściągaczami, buty czarne z elementami odblaskowymi.

 

ZOBACZ: 7-8 tys. rocznie zgłoszeń o zaginięciach małoletnich w Polsce

 

"Siłą wciągnął dziecko do samochodu i odjechał"

 

Chłopiec został porwany w Gdyni, przy ul. Ledóchowskiego Antoniego. "Uprowadzony przez obywatela Maroko - osoba niebezpieczna" - czytamy w komunikacie. Mężczyzna porusza się srebrnym kombi, którego tablice rejestracyjne rozpoczynają się od liter WN...

 

- Z relacji matki wynika, że w niedzielę ok. godz. 21 doszło do zdarzenia, podczas którego biologiczny ojciec dziecka podszedł do matki, uderzył ją w głowę, siłą wciągnął dziecko do samochodu i odjechał - powiedział Polsat News komisarz Krzysztof Kuśmierczyk z KMP w Gdyni. 

 

Kom. Kuśmierczyk dodał, że policja posiada dane mężczyzny, który na stałe mieszka w Belgii. Po otrzymaniu zgłoszenia od 41-letniej matki dziecka policja zarządziła blokadę dróg i powiadomiła straż graniczną. - Niestety, mężczyzny nie udało się zatrzymać - mówił policjant. 

 

Zaatakowaną kobietą zajęło się pogotowie ratunkowe. Założono jej cztery szwy. 

 

  

 

Ojciec dziecka pozbawiony jest praw rodzicielskich

 

Po północy na portalu trojmiasto.pl pojawił się wpis od czytelnika, prawdopodobnie od matki chłopca: "proszę o pomoc!!! Matka dziecka została pobita, dziecko siłą zaciągnięte do samochodu, policja w dalszym ciągu nie uruchomiła CHILDALERT. Policja nie robi nic pomimo tego, że porwano dziecko obywatelstwa polskiego!!! Przez ojca obywatel Maroko. Bez praw do dziecka - wyrok sądu. Każda minuta jest ważna. Dziecko lat 10" (pisownia oryginalna).

 

Informację o tym, że sąd w Belgii pozbawił ojca praw rodzicielskich, potwierdziła Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku.

 

Chłopiec urodził się w Belgii. Matka obawia się, że właśnie do tego kraju został uprowadzony. W rozmowie z Polsat News kobieta przyznała, że to nie była już pierwsza próba porwania Ibrahima. Do ostatniej takiej nieudanej próby miało dojść w marcu 2019 r. 

 

ZOBACZ: Akt oskarżenia ws. porwania 3-letniej Amelii i jej mamy

 

Policjanci proszą świadków zdarzenia lub osoby, które widziały dziecko, o kontakt pod numer telefonu 995. Funkcjonariusze gwarantują anonimowość. 

 

Matka wyjaśniła  w rozmowie z Polsat News, że 10-latek reaguje również na imię Oliwier, gdyż matka jest w trakcie procedury zmiany imienia dziecka. 

 

"Rozstanie rodziców dziecka nie było bezproblemowe"

 

Z informacji korespondentki Polsat News w Brukseli Doroty Bawołek wynika, że tamtejsza prokuratura wciąż nie ma informacji o ogłoszonym alercie. 

 

Prokuratura w Antwerpii potwierdziła natomiast, że ojciec dziecka był karany za przemoc, w tym przemoc domową. Dysponuje również informacją o tym, że "rozstanie rodziców dziecka nie było bezproblemowe".

Chłopiec został uprowadzony w GdyniChild Alert
Chłopiec został uprowadzony w Gdyni

System Child Alert 

 

20 listopada 2013 r. Polska dołączyła do grona państw korzystających z systemu Child Alert, czyli programu zakładającego natychmiastowe powiadamianie społeczeństwa o zaginięciach dzieci, który z powodzeniem wykorzystuje się w poszukiwaniach zaginionych w wielu krajach Europy i na świecie.

 

Po raz pierwszy system Child alert został uruchomiony w Polsce 15 kwietnia 2015 roku. Uprowadzona w dniu 14 kwietnia dziewczynka została odnaleziona cała i zdrowa.

luq/grz/ polsatnews.pl, trojmiasto.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie