Orlen wkroczy do centrum Wilna. "Jest dobrze odbierany przez Litwinów"

Biznes
Orlen wkroczy do centrum Wilna. "Jest dobrze odbierany przez Litwinów"
Polsat News
Jedna ze stacji Orlenu na Litwie

PKN Orlen planuje w 2020 r. zwiększyć liczbę swoich stacji paliw na Litwie do trzydziestu - poinformował w niedzielę Daniel Obajtek, prezes koncernu. Dodał, że Litwini "bardzo dobrze odbierają" koncern, a kolejnym inwestycjom sprzyja klimat polityczny. Poinformował też, że Orlen zamierza wkroczyć do centrum Wilna.

Obecnie PKN Orlen ma na Litwie 26 stacji paliw. Zdaniem Daniela Obajtka, marka polskiej spółki przyjęła się w tym kraju, a stacje koncernu przynoszą zyski.

 

- Staramy się, aby wszystkie nasze stacje wyglądały tak samo. Te w Polsce są jednymi z najnowocześniejszych w Europie i nasze zagraniczne stacje muszą mieć taki sam standard - tłumaczył. 

 

ZOBACZ: Lotos ma nowego prezesa. "Posiada długoletnie doświadczenie"

 

Dodał, że 26 litewskich stacji Orlenu jest w pełni zmodernizowanych, a kolejne są w budowie. - 2020 rok zamkniemy liczbą 30 stacji na Litwie - zapewnił. 

 

WIDEO: Daniel Obajtek o rozwoju Orlenu na Litwie

 

  

 

Będzie stacja Orlenu w centrum stolicy Litwy

 

Według prezesa, Orlen jest "bardzo dobrze odbierany" przez Litwinów. - To największa taka firma w tym regionie. Robimy tu biznes, ale także zabezpieczamy paliwowo państwa bałtyckie. Realizujemy w nich zadania społeczne: pomagamy kulturze, sztuce, sportowcom - wyliczył. 

 

Obajtek przypomniał o odbudowie linii kolejowej z należącej do Orlenu rafinerii w litewskich Możejkach na Łotwę i dofinansowaniu budowy hospicjum dziecięcego w Wilnie. Stwierdził, że "mamy dobry klimat polityczny, aby realizować takie inwestycje".

 

ZOBACZ: Pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie. Stworzyła je polska zakonnica

 

Poinformował też, że trwa budowa stacji Orlenu w centrum Wilna, której otwarcie zaplanowano na przełom maja i czerwca.

 

"Docelowa wielkość sieci to góra 80 stacji"

 

Rafał Bałazy, dyrektor Orlen Baltic Retail, stwierdził że koncern chce zdobywać przewagę nie tylko liczbą stacji, ale też wysokim standardem obsługi. Ocenił, że na Litwie jest ok. 600-700 stacji paliw, ale co najwyżej 200 ma wysoki standard obsługi klienta.

 

Obajtek uściślił, że Orlen na Litwie interesuje się atrakcyjnymi lokalizacjami, które gwarantują rentowność, a te mieszczą się wokół trzech głównych miast.

 

- Docelowa wielkość sieci to góra 70-80 stacji, na pewno nie 300 czy 400, bo wtedy większość z nich byłaby nierentowna - wyjaśnił.

 

Jego zdaniem, na Litwie "ten rynek rządzi się swoimi prawami, ale rentowność istniejących stacji jest bardzo dobra".

wka/zdr/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie