Pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie. Stworzyła je polska zakonnica

Świat
Pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie. Stworzyła je polska zakonnica
Polsat News
- Jest to prezent dla Litwy i cudowny przykład wiary - mówiła litewska pierwsza dama Diana Nausediene

W Wilnie otwarto w sobotę pierwsze w krajach bałtyckich hospicjum dla dzieci. To Dział Dziecięcy Hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki, którego założycielem i dyrektorem jest polska zakonnica, siostra Michaela Rak. Połowę sumy potrzebnej do wybudowania placówki pokrył PKN Orlen. Pierwsi pacjenci przybędą do niej w marcu. 

- Jest to dzieło ludzkich serc przepełnionych miłością i mądrym spojrzeniem na drugiego człowieka, żeby być dla kogoś, a nie tylko dla siebie, a chore dzieci nas do tego motywują - powiedziała siostra Michaela po uroczystości otwarcia i poświęcenia budynku. Jej zdaniem, "jest to wielki dar Boga i człowieka", w który "wpisało się tysiące ludzi".

 

ZOBACZ: Atakuje nagle. Jest jedną z najczęściej występujących chorób neurologicznych u dzieci

 

Obecna na uroczystości pierwsza dama Litwy Diana Nausediene mówiła, że "dzisiejszy dzień jest ważnym dniem dla Litwy".

 

- To zaszczyt być obok tych, którzy założyli hospicjum. To są ludzie, którzy wysoko wznieśli sztandar wiary, którzy tworzą więzi między wspólnotami i krajami. Są to cudowne fundamenty wartości, które sprawiają, że nasz kraj wzrasta - powiedziała Nausediene.

 

Pierwsza dama Litwy: jesteście światłem w jasności

 

Małżonka prezydenta Gitanasa Nausedy podziękowała Polsce, że "wychowała taką córkę, jaką jest siostra Michaela Rak". - Jest to prezent dla Litwy i cudowny przykład wiary - stwierdziła.

 

Zwracając się do zebranych, przede wszystkim do wspólnoty hospicyjnej, Nausediene powiedziała: "Jesteście światłem w jasności".

 

List gratulacyjny przekazał prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. "Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o inauguracji Działu Dziecięcego Hospicjum bł. Michała Sopoćki" - napisała para prezydencka w liście, który odczytał Bogusław Winid, doradca prezydenta RP.

 

ZOBACZ: 5-latek ocalił rodzinę z płonącego domu. Wyskoczył przez okno z 2-letnią siostrą

 

"Szczególne słowa wdzięczności i podziwu kierujemy do siostry Michaeli Rak, od której wszystko się zaczęło. To dzięki niej niemożliwe stało się możliwe. Wyrosło wspaniałe dzieło ludzkich serc. Powstała wspaniała placówka, w której nie tylko dorośli, ale również najmłodsi pacjenci są otaczani troskliwą opieką, otrzymują niezbędną pomoc medyczną, wsparcie duchowe i poczucie bezpieczeństwa" – napisano w liście.

 

Orlen dołożył się do budowy hospicjum

 

Dział Dziecięcy Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki został wybudowany ze składek poszczególnych osób, zawdzięczając akcjom charytatywnym i darczyńcom. Głównym sponsorem inicjatywy jest PKN Orlen i Orlen Lietuva.

 

- To był dla mnie bardzo ważny projekt. Widząc tutejszą energię, chęć pomagania, widząc siostry zaangażowanie, stwierdziłem, że my też musimy się zaangażować w zadania społeczne - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

 

Koncern pokrył połowę sumy budowy dziecięcego hospicjum. - To ponad 2 mln złotych, a w tym roku przekażemy kolejne 200 tys. euro - dodał Obajtek w rozmowie z Polsat News. 

 

- To była taka wewnętrzna potrzeba, żeby pomóc tym hospicjom i na pewno o tych hospicjach nie zapomnimy. Będą dalsze działania, bo uważamy, że biznes powinien też mieć taką ludzką twarz. Jeżeli tu jesteśmy, tu działamy to również musimy się angażować w pomoc - zapewnił szef Orlenu. 

 

Siostra Michaela: przed nami ogromne wyzwania

 

Budowa działu dziecięcego wileńskiego hospicjum trwała dwa lata i pochłonęła ponad 1,5 mln euro. Placówka jednocześnie może przyjąć 12 małych pacjentów. Wzniesiony budynek będzie też zapleczem dla domowego dziecięcego hospicjum, w którym jest obecnie czworo dzieci.

 

ZOBACZ: Młodzież ucieka przed internetem. "Wyuczona bezradność"

 

Siostra Michaela Rak, która przed ośmiu laty, mając kilka złotych, uruchomiła w Wilnie pierwsze na Litwie hospicjum i zbudowała dziecięcy dział placówki, mówi o kolejnych wezwaniach.

 

Są nimi m.in. "zatrudnienie nowego personelu, przeprowadzenie serii szkoleń w hospicjach dziecięcych w Polsce i poza Polską, nawiązanie współpracy międzynarodowej" i zdobywanie pieniędzy na codzienną działalność.

 

- To są ogromne wyzwania - powiedziała siostra Michaela.

 

Wileńskie Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki powstało w 2012 roku. Jest pierwszym i jedynym hospicjum na Litwie, które przyjęło już ponad 4 tys. osób. Placówka dla dorosłych ma 14 łóżek, a gdy jest potrzeba, są jeszcze dwie dostawki. Działa też hospicjum domowe, które czasami obsługuje nawet 60 osób.

wka/ PAP, Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie