Jerzy Gruza nie żyje. Minister kultury podsumował twórczość reżysera

Kultura
Jerzy Gruza nie żyje. Minister kultury podsumował twórczość reżysera
PAP/ARCHIWUM LESZCZYŃSKI
Reżyser Jerzy Gruza zmarł w wieku 87 lat

- Postać wielkoformatowa, barwna, człowiek-historia polskiej kultury popularnej - powiedział o zmarłym reżyserze Jerzym Gruzie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Dzięki niemu szare czasy PRL-u stawały się bardziej znośne - podkreślił.

Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, twórca m.in. seriali "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek" zmarł w niedzielę w nocy w Warszawie - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Jerzy Gruza miał 87 lat.

 

- Odszedł Jerzy Gruza. Wielki talent. Reżyser kultowych seriali, filmów i przedstawień telewizyjnych, postać wielkoformatowa, barwna, człowiek-historia polskiej kultury popularnej - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Podkreślił, że "dzięki niemu szare czasy PRL-u stawały się bardziej znośne".

 

WIDEO: Piotr Cyrwus i Michał Ogórek wspominają Jerzego Gruzę.

  

 

Wyreżyserował m.in. "Czterdziestolatka" i "Wojnę domową"

 

Jerzy Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Po ukończeniu Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTViT związał się z Telewizją Polską, gdzie w latach 1955-83 tworzył programy muzyczne i rozrywkowe (m.in. we współpracy z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Federowiczem – "Poznajmy się", "Małżeństwo doskonałe") oraz reżyserował spektakle Teatru TV.

 

ZOBACZ: Nie żyje filmowy Spartakus. Kirk Douglas miał 103 lata

 

Od 1983 do 1991 był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Był twórcą niezwykle popularnych filmów i seriali: "Dzięcioł", "Alicja", "Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy", "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", "Motylem jestem czyli romans czterdziestolatka", "Alicja", "Pierścień i róża", "Czterdziestolatek. 20 lat później", "Gosia i Małgosia".

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie