Zmarł współtwórca kultowego serialu "MASH"

Kultura
Zmarł współtwórca kultowego serialu "MASH"
CBS Television
Kadr z serialu MASH. Gene Reynolds wyprodukował blisko połowę odcinków (121) i sam wyreżyserował 24 z nich

Nie żyje Gene Reynolds, twórca serialu komediowego o grupie amerykańskich chirurgów wojskowych i pielęgniarek, służących w szpitalu polowym podczas wojny w Korei w latach 50. Znany producent telewizyjny i reżyser zmarł w Burbank w Kalifornii z powodu niewydolności serca. Miał 96 lat.

Gene Reynolds zdobył sześć nagród Emmy, przez cztery kadencje (w latach 1993-97) pełnił funkcję przewodniczącego Gildii Reżyserów. To właśnie Gildia Reżyserów przekazała informację o śmierci reżysera i producenta. Siostrzenica artysty Eve Reynolds potwierdziła, że zmarł on z powodu niewydolności serca. 

Początkowe odcinki oparte na autentycznych historiach

 

Amerykański reżyser, scenarzysta i producent telewizyjny, a w młodości także aktor filmowy, najbardziej znany był z produkcji serialu komediowego "MASH" (Mobile Army Surgical Hospital) o grupie amerykańskich chirurgów wojskowych i pielęgniarek, służących w szpitalu polowym podczas wojny w Korei w latach 50. W latach 1972-1976 wyprodukował 121 odcinków tego serialu, był również autorem 11 scenariuszy do poszczególnych odcinków oraz reżyserem 24 kolejnych.

 

ZOBACZ: James Dean zagra w filmie ponad 60 lat po śmierci. "To nie powinno się wydarzyć"

 

Serial "MASH" powstał jako kontynuacja doskonale przyjętego filmu pod tym samym tytułem (w reż. Roberta Altmana) z 1970 roku. "MASH" składa się w sumie z 251 odcinków, podzielonych na 11 serii, emitowany był przez telewizję CBS od września 1972 do lutego 1983. Od tego czasu nieustannie retransmitowany przez telewizje na całym świecie, także w Polsce. 

 

Wiele z początkowych odcinków oparto na autentycznych historiach, które twórcy zebrali od lekarzy wojskowych. Główną rolę odgrywał Alan Alda, grający Pierce'a, noszącego pseudonim "Hawkeye", który później sam zaczął reżyserować poszczególne odcinki i pisać ich scenariusze, za co kilkakrotnie zdobył nagrodę Emmy. W końcu, jako główny konsultant, przejął nadzór nad produkcją serialu.

 

"Zawsze był uśmiechnięty"

 

Reynolds był 24 razy nominowany do nagród Emmy, sześciokrotnie ją zdobył, w tym m.in. za serial "MASH". - Zawsze był uśmiechnięty. Wciąż opowiadał dowcipy - wspominała wujka Eve Reynolds w rozmowie z CNN. Przypominała, że Reynolds cieszył się w reputacją osoby "życzliwej, mądrej, zabawnej", a także tym, że "był świetnym kompanem w pracy".

grz/luq/ CNN, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze