Papież: skandale finansowe nie do pogodzenia z naturą Kościoła

Świat
Papież: skandale finansowe nie do pogodzenia z naturą Kościoła
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
Papież zabrał głos ws. "podejrzanych sytuacji finansowych"

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że skandale finansowe są "nie do pogodzenia z naturą i celami Kościoła". Podczas inauguracji roku sądowego w trybunale Państwa Watykańskiego mówił o potrzebie większej współpracy międzynarodowej z organami śledczymi.

Franciszek podkreślił, że działania i kroki podjęte w Watykanie przeciwko nielegalnym operacjom ujawniły ostatnio "podejrzane sytuacje finansowe, które wywołały dezorientację i zaniepokojenie we wspólnocie wiernych".

 

Dostosowanie do prawa międzynarodowego

 

Przypomniał następnie, że Stolica Apostolska przystąpiła do procesu dostosowania swojej legislacji do norm prawa międzynarodowego, w tym w sposób szczególny w kwestii zwalczania przestępstw w sektorze finansowym. W tym celu Watykan nawiązał relacje współpracy i stworzył mechanizmy wewnętrznego nadzoru, zdolne do "prowadzenia surowych i skutecznych kontroli" - tłumaczył papież. Zaznaczył, że tego wymagają międzynarodowe standardy.

 

ZOBACZ: "Przybyliśmy do Matki Bożej, żeby zawierzyć jej te najtrudniejsze sprawy naszej ojczyzny"

 

Zwracając się do watykańskich sędziów i prokuratorów, Franciszek apelował o podążanie "drogą sprawiedliwości" i o troskę o najsłabszych. - Sama sprawiedliwość nie wystarczy; muszą jej towarzyszyć inne cnoty - wskazał papież, prosząc o "rozwagę, stanowczość, umiar".

 

Zreformowane prawodawstwo Watykanu

 

"Nie zapominajcie, że w waszej codziennej pracy stajecie często przed osobami, które mają pragnienie sprawiedliwości, osobami cierpiącymi, pełnymi niepokoju i desperacji" - nawoływał Franciszek.

 

ZOBACZ: Abp Gądecki zaapelował o nawrócenie ekologiczne

 

Zauważył, że prawodawstwo Watykanu zostało ostatnio zreformowane w duchu zaangażowania na "rzecz ochrony osoby ludzkiej, której godność jest zagrożona oraz grup społecznych, padających często ofiarami nowych, ohydnych form przestępczości".

 

Ponadto papież zadeklarował, że Stolica Apostolska zamierza zacieśnić międzynarodową współpracę z organami śledczymi.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie