Sejm przyjął budżet na 2020 r. bez deficytu

Polska
Sejm przyjął budżet na 2020 r. bez deficytu
Polsat News
Zmiany obejmują m.in. przesunięcie środków na rzecz wieloletniego programu na rzecz onkologii czy dodatkowych 40 mln zł na zakup samochodów dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Sejm przyjął w piątek ustawę budżetową na 2020 r. Zakłada ona zbilansowanie dochodów i wydatków, które mają wynieść po 435,3 mld zł. W trzecim czytaniu Sejm wprowadził jeszcze do projektu ustawy niewielkie korekty.

Za ustawą budżetową głosowało 231 posłów, 217 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 

Na początku głosowań szef sejmowej komisji finansów Henryk Kowalczyk (PiS) podkreślił, że w czasie prac parlamentarnych projektu "nie zepsuto", zaznaczając, że nie przewiduje on deficytu budżetowego.

 

Wideo: za ustawą budżetową głosowało 231 posłów, 217 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 

  

 

Posłowie rozpatrzyli też 111 poprawek, zgłoszonych w drugim czytaniu, przyjmując 15 z nich. Sejm odrzucił natomiast ponad 460 wniosków mniejszości.

 

Zmiany zaproponowane przez partię rządzącą dotyczą m.in. zwiększenia finansowania UOKiK, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Państwowej Inspekcji Pracy, podwyżki dla pracowników parków narodowych, przesunięcia środków na rzecz wieloletniego programu na rzecz onkologii czy dodatkowych 40 mln zł na zakup samochodów dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

ZOBACZ: "Propozycja KE ws. budżetu na lata 2021-2027 jest zbyt mało ambitna"

 

W czwartek sejmowa komisja finansów rozpatrzyła 111 poprawek, zgłoszonych w II czytaniu. 15 z nich zaopiniowała pozytywnie, pozostałe - negatywnie.

 

Zwiększenie finansowania PIP, NSA i UOKiK

 

Poprawki zaopiniowane pozytywnie zostały złożone przez klub PiS. Dotyczą m.in. zwiększenia finansowania UOKiK - o 8 mln zł, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Państwowej Inspekcji Pracy, podwyżek dla pracowników parków narodowych, przesunięcia środków na rzecz wieloletniego programu na rzecz onkologii czy dodatkowych 40 mln zł na zakup samochodów dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

ZOBACZ: Projekt budżetu na 2020 r. Wiadomo, na co rząd chce wydać i skąd wziąć pieniądze

 

W projekcie tegorocznego budżetu zarówno dochody, jak i wydatki mają wynieść po ok. 435,3 mld zł, co oznacza brak deficytu budżetowego. Założono, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,7 proc., a inflacja utrzyma się na poziomie 2,5 proc.

 

Kryteria stabilizującej reguły wydatkowej

 

Wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent ma sięgnąć nominalnie 6,3 proc. MF zapewnia, że projekt budżetu na 2020 r. spełnia kryteria stabilizującej reguły wydatkowej oraz deficytu sektora finansów według metodyki unijnej niższego niż 3 proc. PKB.

 

Według resortu finansów prognozowany wzrost dochodów budżetu państwa w 2020 r. determinowany będzie m.in. wzrostem gospodarczym, przewidywanym poziomem inflacji, a także efektem już wdrożonych i przygotowywanych zmian systemowych, mających na celu dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, jak również działań zmierzających do zmniejszenia obciążenia podatkowego podatkiem PIT.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie