Boso i z krzyżem w ręku wybijał szyby w kościele. Atak na parafię w Koninie

Polska
Boso i z krzyżem w ręku wybijał szyby w kościele. Atak na parafię w Koninie
Nagranie z monitoringu parafii
Atak na kościół w Koninie.

Kolejny akt wandalizmu w kościele pw. św. Maksymilina Kolbego w Koninie (woj. wielkopolskie). Tym razem młody mężczyzna w samej bieliźnie, boso i z krzyżem w ręku wybijał szyby w kaplicy. Zdarzenie nagrała kamera monitoringu. Policja ustaliła już tożsamość podejrzewanego, który ma niespełna 18-lat.

Do zdarzenia doszło w niedzielę ok. godziny 1 w nocy w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Koninie.

 

Z krzyżem w ręku wybijał szyby

 

- Na obrazie z monitoringu widać postać młodego mężczyzny w samej bieliźnie i na boso, który z krzyżem w ręku staje na wprost kamery i jakby celowo ujawnia swoją twarz, po czym dewastuje drzwi i okna wybijając szyby do kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu - wyjaśnił ks. Artur Niemira, kanclerz włocławskiej Kurii, który zamieścił oświadczenie na stronie diecezji.

 

ZOBACZ: Wybite witraże i napis krwią na drzwiach kościoła. Atak na parafię św. Maksymiliana Kolbe w Koninie

 

- Po zakończeniu swoich czynności z dużym kawałkiem rozbitej szyby (mężczyzna - red.) znów staje przed kamerą, kreśląc szkłem znak krzyża i odchodzi. Skojarzenia nasuwają się same. Nie wiadomo, czy mężczyzna działał sam, czy był przez kogoś inspirowany - dodał ksiądz. 

 

Nagranie z monitoringu parafii

Nastolatek awanturował się z matką

 

Konińska policja podała, że proboszcz parafii oszacował straty na 5000 zł. Na miejscu mundurowi znaleźli ślady krwi, która mogła należeć do wandala. Funkcjonariusze zabezpieczyli także materiał z monitoringu parafii.

 

Policjanci ustalili już, że za aktem wandalizmu może stać niespełna 18-letni mieszkaniec Konina.

 

Jakiś czas po zdarzeniu został zatrzymany przez policjantów, bo awanturował się ze swoją matką. Trafił na szpitalny SOR, ale jeszcze nikt nie podejrzewał wtedy, że może być poszukiwanym sprawcą wybicia szyby w kościele.

 

Ze względu na stan zdrowia mężczyzna wciąż przebywa w szpitalu i dlatego nie usłyszał jeszcze zarzutów.

 

Za uszkodzenie rzeczy kodeks karny przewiduje do 5 lat więzienia.

 

Diecezja Włocławska

Kolejny atak na parafię w Koninie

 

W rozmowie z polsatnews.pl proboszcz parafii ks. Wojciech Kochański powiedział, że to już kolejny atak na ten kościół w ciągu roku. Wcześniej - w grudniu 2018 roku i czerwcu 2019 roku - wybito szyby, uszkodzono figurę św. Maksymiliana i zniszczono donice z kwiatami.

 

ZOBACZ: Policja zatrzymała sprawcę dewastacji kościoła w Koninie. Usłyszał zarzuty

 

Jak informuje mł. asp. Sebastian Wiśniewski z konińskiej policji, osoba widoczna na monitoringu, to nie ten sam sprawca, który dokonał ataku w czerwcu. 

 

Diecezja włocławska utrzymuje, że proboszcz parafii po czerwcowych aktach wandalizmu próbował zainteresować sprawą władze miasta, ale te miały odpowiedzieć, że nie jest to problem, którym powinien zainteresować się lokalny samorząd.

pgo/ polsatnews.pl, diecezjawloclawska.pl,
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie