Prezes TK Julia Przyłębska nie przyjdzie na posiedzenie komisji ani posiedzenie plenarne Sejmu

Polska
Prezes TK Julia Przyłębska nie przyjdzie na posiedzenie komisji ani posiedzenie plenarne Sejmu
Polsat News
Biuro prasowe TK podkreśliło w komunikacie, prezes TK "wypełniła ustawowy obowiązek", przedkładając Sejmowi w grudniu 2019 r. informację dotyczącą działalności TK w 2018 r.

Prezes TK Julia Przyłębska nie przyjdzie ani na wtorkowe posiedzenie połączonych komisji, ani na posiedzenie plenarne Sejmu - poinformowało biuro prasowe Trybunału. Połączone sejmowe komisje mają we wtorek zapoznać się z informacją dotyczącą działalności TK.

We wtorek po południu połączone komisje sejmowe: ustawodawcza oraz sprawiedliwości i praw człowieka mają zapoznać się z "informacją o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku". O informację wraz ze stanowiskiem komisji poszerzony może być również harmonogram rozpoczynającego się w środę posiedzenia plenarnego Sejmu.

 

"Brak pewnych standardów i deprecjonowanie Senatu"


W ubiegły czwartek informację miała rozpatrzyć senacka komisja ustawodawcza. Posiedzenie na krótko przed jego rozpoczęciem zostało jednak odwołane. W środę po południu prezes TK Julia Przyłębska przesłała do marszałka Senatu pismo, w którym poinformowała, że choć przedłożyła informację o działalności TK w 2018 r., to nie weźmie udziału w posiedzeniach Senatu, kierując się koniecznością ochrony TK przed - jak napisała - "publicznym podważaniem jego konstytucyjnej pozycji".

 

ZOBACZ: Ziobro: wpływowa grupa sędziów bierze za zakładników miliony Polaków

 

Przewodniczący komisji Krzysztof Kwiatkowski stwierdził, że nieobecność prezes Przyłębskiej można odebrać jako "brak pewnych standardów i deprecjonowanie Senatu".

 

Biuro prasowe TK: wypełniła ustawowy obowiązek


Pytane o obecność prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej na wtorkowym posiedzeniu komisji, biuro prasowe TK odparło, że prezes Przyłębska nie pojawi się ani na posiedzeniu komisji, ani na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

 

Jak podkreślono, prezes TK "wypełniła ustawowy obowiązek", przedkładając Sejmowi w grudniu 2019 r. informację dotyczącą działalności TK w 2018 r., również w formie elektronicznej. Dodano przy tym, że nad informacją nie przeprowadza się głosowania.


Zgodnie z ustawą o organizacji i trybie postępowania przed TK informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału prezes przedkłada corocznie Sejmowi oraz Senatowi. Informacja dotycząca roku 2018 r. zatwierdzona została przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK 26 listopada ubiegłego roku.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie