Sztorm Ciara. Odwołane loty i skasowane rejsy promami

Polska
Sztorm Ciara. Odwołane loty i skasowane rejsy promami
Wikipedia/Adrian Grycuk
W niedzielę IMGW wydał dla całego kraju alerty przed silnym wiatrem obowiązujące do popołudnia w poniedziałek. W Sudetach wiatr może wiać z prędkością aż 200 km/godz

Z powodu złych warunków pogodowych w poniedziałek z portu w Świnoujściu do szwedzkiego Trelleborga nie wypłyną dwa promy - Galileusz i Copernicus. Sztorm Ciara paraliżuje również rejsy samolotami. W poniedziałek z lotniska Chopina nie odleciały co najmniej dwie maszyny. O utrudnieniach informują też porty lotnicze we Wrocławiu i Gdańsku.

W niedzielę odwołano 12 rejsów. Chodzi o wyloty i przyloty do lub z Londynu, Amsterdamu, Dusseldorfu, Monachium, Brukseli i Paryża. Do Warszawy nie przyleciały też wieczorne samoloty Lufthansy z Frankfurtu oraz KLM z Amsterdamu.

 

Utrudnienia na lotniskach

 

W poniedziałek rano z lotniska Chopina nie odleciał samolot Lufthansy do Monachium z godz. 6., odwołano również ten do Frankfurtu o godz. 9:10.

 

ZOBACZ: Wichury nad Polską. Połamane drzewa, opóźnione pociągi

 

W cierpliwość muszą się również uzbroić pasażerowie, którzy planowali podróż z lotniska we Wrocławiu. Port poinformował w poniedziałek o odwołanych lotach m.in. do Monachium o godz. 5:50, do Frankfurtu o godz. 6:45 i do Zurychu o godz. 10. Z Zurychu nie przyleci też do Wrocławia samolot, który miał lądować na Dolnym Śląsku o godz. 9:05. 

 

Z kolei z lotniska w Katowicach nie odleci samolot do Monachium planowany na 13:10. 

 

W Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku w niedzielę i poniedziałek odwołano cztery połączenia między Gdańskiem a Frankfurtem i Monachium. Porta zaleca, by śledzić bieżące komunikaty. 

 

 

Z powodu złych warunków pogodowych na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce odwołano poniedziałkowy rejs Lufthansy ze stolicy Podkarpacia do Monachium o numerze LH1607. Anulowany został także przylot innego samolotu LH1619 z Bawarii.

 

Odwołane promy na Bałtyku

 

W niedzielę nie wypłynął w morze prom Galileusz z floty Unity Line. Tego dnia również Polferries anulowała rejsy promu Cracovia ze Świnoujścia do Ystad. Nie przypłynie także prom relacji odwrotnej.

 

Unity Line poinformowało także o odwołaniu poniedziałkowych odejść promów Copernicus i Galileusz ze Świnoujścia do Trelleborga, które zgodnie z rozkładem planowane były odpowiednio na godz. 01:30 i godz. 10:30.

 

Tym samym nie odbędą się także rejsy powrotne. Z Trelleborga w poniedziałek o godz. 15:45 nie wypłynie prom Copernicus, a o godz. 22:10 prom Galileusz.

 

Przewoźnicy ograniczyli kursowanie promów ze względu na sztormowa pogodę - porywisty wiatr i wysoką falę.

 

Ponad tysiąc opóźnionych lotów

 

Sztorm Ciara, nazywany w Niemczech orkanem Sabina, uderzył w Wielką Brytanię i północną Europę. Flightradar24 informuje o ponad tysiącu lotów opóźnionych na lotniskach europejskich: w Wielkiej Brytanii -skasowane zostały 333 operacje lotnicze na lotnisku Gatwick, na Heathrow nie odbyły się 472 loty, w Birmingham - 101 lotów, w Edynburgu - 85 lotów, a w Manchesterze - 74 loty.

 

W Amsderdamie (Holandia) anulowanych zostało 247 połączeń lotniczych.

 

 

W Niemczech w niedzielę odwołanych zostało około 150 spośród 1200 zaplanowanych lotów do i z Frankfurtu, w poniedziałek zawieszono kolejnych 130 połączeń.

 

 

Lufthansa poinformowała, że odwołuje loty krótko- i długodystansowe do poniedziałku odpowiednio do godz. 13 i 14. Pasażerowie udający się w podróż powinni śledzić komunikaty na stronie internetowej przewoźników oraz konkretnych portów lotniczych.

 

W niedzielę IMGW wydał dla całej Polski alerty przed silnym wiatrem obowiązujące do popołudnia w poniedziałek. W Sudetach wiatr może wiać z prędkością aż 200 km/godz.

ms/pgo/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie