"Boże Ciało" bez Oscara. Jest komentarz ministra kultury

Kultura
"Boże Ciało" bez Oscara. Jest komentarz ministra kultury
PAP/EPA/DAVID SWANSON
Bartosz Bielenia, Tomasz Ziętek, Jan Komasa i Eliza Rycembel na 92. gali Oscarów

"Parasite" Bonga Joon-ho został w nocy z niedzieli na poniedziałek nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Statuetki nie otrzymało "Boże Ciało" Jana Komasy.

Obraz Bonga Joon-ho zwyciężył rywalizację z "Bólem i blaskiem" Pedro Almodovara, "Nędznikami" Ladja Ly, "Krainą miodu" Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova oraz "Bożym Ciałem" Jana Komasy.

 

 

Wcześniej południowokoreańska produkcja była wyróżniona m.in. canneńską Złotą Palmą i Złotym Globem dla najlepszego filmu zagranicznego i nagrodą BAFTA za najlepszy film nieanglojęzyczny.

 

ZOBACZ: Oscary 2020. Zobacz wyniki we wszystkich kategoriach

 

- Rywalizacja o Oscara z filmami wybitnych światowych reżyserów, takich jak Pedro Almodovar i Bong Joon-ho to wielkie wyróżnienie dla polskiego filmu. Samo znalezienie się wśród najlepszych to ogromny prestiż dla jego twórców - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, komentując brak Oscara dla filmu Jana Komasy. 

 

Zwrócił uwagę, że "trzeci rok z rzędu polski film, wspierany profesjonalnymi działaniami Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jest obecny podczas ceremonii rozdania Oscarów".

ms/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie