Ostrzeżenie dla całego kraju. W górach powieje nawet 200 km/h

Polska
Ostrzeżenie dla całego kraju. W górach powieje nawet 200 km/h
Polsat News
W Sudetach wiatr może osiągać prędkość nawet 200 km/h.

IMGW wydał ostrzeżenia 2. i 3. stopnia przed wiatrem do popołudnia w poniedziałek. Nad Polskę nadciąga niż nazwany przez Niemców "Sabina". W Sudetach może powiać aż 200 km/godz. Strażacy zalecają usunąć z parapetów i podwórek rzeczy, które może porwać wiatr, i unikać miejsc zadrzewionych. GOPR odradza wyprawy w góry.

Masz zdjęcie lub film? Wyślij nam przez profil polsatnews.pl na Facebooku lub platformę widzów "Twój news".

 

Nad Polskę nadciąga głęboki i rozległy niż nazwany przez Niemców "Sabina". Uderzy dziś w nocy – ostrzegł w niedzielę IMGW, który w związku z tym wydał dla całego kraju alerty przed silnym wiatrem. Mocno powieje najpierw na zachodzie, a później w całym kraju; najmocniej w górach.

 

"Uwaga, gwałtowny niż zbliża się do Polski. Nadciąga znad Atlantyku i najsilniej jego skutki odczujemy w nocy z niedzieli na poniedziałek. Bardzo niskie ciśnienie, spadnie nawet do 940 hPa. Porywy wiatru od 95 km/h w centrum do nawet 200 km/h nawet na szczytach Sudetów" - ostrzegł na Twitterze IMGW.

 

ZOBACZ: Sztorm Ciara uderzył w północną Europę. Odwołane loty z Polski

 

Instytut podał, że najsilniej będzie wiało w nocy z niedzieli na poniedziałek w zachodniej połowie kraju i w poniedziałek już w całym kraju. Średnia prędkość wiatru nad morzem i w centrum osiągnie 55 km/godz., na wschodzie w porywach 90 km/godz., w centrum około 95 km/godz., na zachodzie i nad morzem do 100 km/godz. (na Bałtyku sztorm), a na Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim do 110 km/godz. W górnych partiach Tatr może to być nawet 180 km/godz, a Sudetów aż 200 km/godz.

 

Najwyższy trzeci stopień ostrzeżenia dotyczy 12 powiatów w woj. dolnośląskim i podkarpackim. W Sudetach, Beskidzie Niskim i Bieszczadach w porywach prędkość wiatru może dochodzić do 120 km/godz. To ostrzeżenie dla powiatów: jeleniogórskiego, Jeleniej Góry, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzycha i kłodzkiego w woj. dolnośląskim oraz jasielskiego, krośnieńskiego, Krosna, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego w woj. podkarpackim.

 

 

Natomiast ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW wydał dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, a także dla północnych i centralnych powiatów w województwach dolnośląskim i podkarpackim oraz zachodnich powiatów w woj. warmińsko-mazurskim. Wiatr osiągnie tam średnią prędkość 55 km/godz., w porywach do 100 km/godz.

 

Ostrzeżenie drugiego stopnia może oznaczać wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w dużym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność i dostosowanie swoich planów do warunków pogodowych.

 

Natomiast w przypadku trzeciego stopnia alertu bezpieczeństwa przewidywane jest wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, czasami o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Należy być przygotowanym na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecane jest zachowanie najwyższej ostrożności oraz konieczne jest częste śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej i przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

 

ZOBACZ: Bieszczady zasypane śniegiem. Niesamowite zdjęcia z drona

 

W niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w woj. podkarpackim i dolnośląskim sms z ostrzeżeniem: "Uwaga! Dziś (9/02) po południu, w nocy i jutro w ciągu dnia bardzo silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Jeśli możesz, zostań w domu".

 

Jak powiedział rzecznik prasowy podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja w związku z ostrzeżeniami pogodowymi należy "usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr". - Trzeba też przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami. Starajmy się unikać przebywania w miejscach zadrzewionych. O przypadkach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, należy informować straż pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998 - zalecił Betleja.

 

Z kolei zastępca naczelnika bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski przestrzegł przed wycieczkami w góry. - Na szlakach trzeba pokonać tereny zalesione, a silny wiatr może łamać gałęzie i drzewa. Dodatkowo przy tam silnym wietrze jak zapowiadają prognozy turyści mogą mieć problemy z utrzymaniem się w terenie - zauważył. Dodał, że temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa, niż pokazują to termometry.

 

Kilkadziesiąt interwencji

 

Do godz. 18:30 w niedzielę strażacy w woj. zachodniopomorskim interweniowali 60 razy w związku z silnym wiatrem.

 

Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak podał, że strażacy wzywani byli głównie do usuwania wiatrołomów w powiatach koszalińskim, kołobrzeskim i gryfickim.

 

W województwie zachodniopomorskim, obowiązuje drugi stopień zagrożenia silnym wiatrem, który może osiągnąć średnią prędkość 55 km/godz., w porywach do 100 km/godz.

 

Wichura deorganizuje ruch kolejowy na Pomorzu, zwłaszcza w okolicach Kołobrzegu. Wiatr zerwał sieć koło Dygowa, na torach leżą połamane drzewa. Opóźnienia niektórych pociągów sięgają już 240 minut.

 

Poniedziałek w zasięgu niżu

 

IMiGW podaje, że w poniedziałek Polska będzie w zasięgu niżu, a z zachodu na wschód przewędruje chłodny front atmosferyczny. Napłynie za nim chłodniejsze powietrze polarne morskie. Prawie cały kontynent obejmuje aktywny i rozległy niż z ośrodkiem nad północną Norwegią, który obejmie także Polskę. Jedynie krańce południowe i południowo-zachodnie znajdą się w obszarze podwyższonego ciśnienia.

 

Ciśnienie w Warszawie w poniedziałek w południe wyniesie 976 hPa i zacznie rosnąć. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie możliwe burze i krupa śnieżna, w górach mogą wystąpić opady śniegu. Na Kujawach i na południowym zachodzie opady deszczu okresami o umiarkowanym natężeniu i tam prognozowana wysokość opadów do 15 mm. W Sudetach może spaść nawet 10 cm śniegu.

 

ZOBACZ: Kilkadziesiąt ofiar, ranni, zaginieni i straty liczone w miliardach dolarów. Bilans huraganu Dorian

 

Wiatr w całym kraju dość silny i silny, od 35 km/h do 50 km/h, w całym kraju porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Na wschodzie kraju porywy wiatru do 85 km/h, w centrum, na zachodzie, południu i nad morzem lokalnie do 100 km/h, na Podkarpaciu i południu Śląska Opolskiego do 110 km/h, w Karpatach do 140 km/h, w Sudetach do 180 km/h, słabnące do 150 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

 

Temperatura maksymalna od 6 st. na północnym wschodzie i Podhalu, około 9 st. w centrum, do 11 st. na południowym zachodzie. W rejonach podgórskich Karpat chłodniej od 2 st. do 5 st.

pgo/hlk/prz/ PAP, Reuters, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie