Trump zdymisjonował członków administracji zaangażowanych w impeachment

Świat
Trump zdymisjonował członków administracji zaangażowanych w impeachment
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Była to już druga decyzja o zwolnieniu podjęta zaledwie dwa dni po uniewinnieniu Trumpa przez Senat

Prezydent USA Donald Trump zdymisjonował w piątek ambasadora USA w UE Gordona Sondlanda, który zeznawał podczas procedury impeachmentu w Kongresie. Wcześniej zdymisjonowany został ppłk Alexander Vindman, który pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

"Zostałem dzisiaj poinformowany, że prezydent zamierza odwołać mnie, ze skutkiem natychmiastowym, ze stanowiska ambasadora Stanów Zjednoczonych w Unii Europejskiej" - głosi komunikat opublikowany przez amerykańskie media, w tym przez dziennik "New York Times".

 

Sondland złożył zeznania w kontrolowanej przez opozycyjnych Demokratów Izbie Reprezentantów Kongresu USA podczas śledztwa w sprawie impeachmentu, które stawiały prezydenta Trumpa w niekorzystnym świetle.

 

Kolejne odwołanie ze stanowiska

 

Była to już druga decyzja o zwolnieniu podjęta zaledwie dwa dni po uniewinnieniu Trumpa przez kontrolowany przez Republikanów Senat.

 

Wcześniej w piątek zwolniony został ppłk Alexander Vindman, który pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu i również zeznawał podczas procedury impeachmentu w Izbie Reprezentantów.

 

ZOBACZ: Impeachment Trumpa. Senat przeciwko udostępnianiu dokumentów rządowych

 

Sondland, który zeznawał w listopadzie ub. r., oświadczył wówczas m. in., że strona amerykańska uzależniała wizytę w Białym Domu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i dalszą pomoc wojskową USA dla tego kraju od wszczęcia przez Kijów dochodzenia wobec jego demokratycznego rywala Joe Bidena i jego syna Huntera, które mogłoby przynieść korzyści polityczne Trumpowi. Hunter Biden przez pewien czas pracował w ukraińskim konsorcjum energetycznym Burisma Holdings.

 

- Czy to było coś w rodzaju quid pro quo (łac. coś za coś - PAP) ?...Odpowiedź brzmi - tak - powiedział Sondland. Pracował on wówczas, na polecenie prezydenta, razem z osobistym prawnikiem Trumpa Rudy Giulianim nad polityką wobec Ukrainy.

 

Reuter zauważa, że Sondland, zanim rozpoczął karierę polityczną, był bogatym hotelarzem w stanie Oregon i wspierał finansowo kampanię Trumpa przed wyborami prezydenckimi w 2016 r.

 

Vindman, który jest pochodzenia ukraińskiego i weteranem wojny w Iraku, również składał zeznania w listopadzie ub. r. Potwierdził wówczas, że Trump domagał się od Zełeńskiego, w rozmowie telefonicznej przeprowadzonej 25 lipca, rozpoczęcia dochodzenia w sprawie Bidenów. - Nie mogłem uwierzyć w to co słyszałem - powiedział Vindman.

 

Dodał, że forsowano wówczas tezę że to Ukraina, a nie Rosja, mieszała się w wybory prezydenckie w USA w 2016 r.

Vindman mówił wówczas, że nie obawia się, że jego zeznania mogą narazić go na nieprzyjemne konsekwencje.

 

Oskarżenia wobec Trumpa

 

Rozmowa Trumpa z Zełenskim stała się powodem wszczęcia przez Demokratów w Izbie Reprezentantów procedury impeachmentu wobec prezydenta. Został oskarżony o nadużycie władzy dla osobistych korzyści politycznych i utrudnianie pracy Kongresu w celu wyjaśnienia tych zarzutów.

 

W piątek Vindman oraz jego brat Yevgeny, również podpułkownik zatrudniony w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, zostali zdymisjonowani i musieli natychmiast opuścić Biały Dom. Rzecznik Armii USA poinformował, że obaj powrócili do aktywnej służby w Departamencie Obrony. Szef tego resortu Mark Esper powiedział wcześniej w piątek, że Pentagon przyjmuje wszystkich członków swojego personelu z czasowych misji.

 

ZOBACZ: "Demokraci naruszyli konstytucję". Prawnicy Trumpa o wniosku o impeachment

 

"Żaden Amerykanin nie może mieć wątpliwości dlaczego ten człowiek stracił pracę, dlaczego kraj ma obecnie o jednego żołnierza mniej w Białym Domu" - powiedział adwokat Vindmana David Pressman. "Podpułkownika Vindmana poproszono o odejście za to, że mówił prawdę" - dodał.

 

Trump zdementował w piątek jako "fałszywe" krążące w Waszyngtonie pogłoski, że kolejnym członkiem jego administracji do zwolnienia jest p. o. szefa personelu Białego Domu Mick Mulvaney. "Mam doskonałe kontakty z Mickiem" - zapewnił prezydent.

 

Według tych pogłosek, następcą Mulvaneya miałby być kongresman z Północnej Karoliny Mark Meadows. Media zauważyły, że towarzyszył on Trumpowi w podróży na pokładzie prezydenckiego samolotu Air force One

 

Liczący 100 senatorów Senat USA, w którym Republikanie mają większość 53 miejsc, odrzucił w ub. środę, tak jak się spodziewano, dwa artykuły impeachmentu Donalda Trumpa. Prezydent został uniewinniony i zachowa swój urząd.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie