Nowacka: Inicjatywa Polska poparła Kidawę-Błońską

Polska
Nowacka: Inicjatywa Polska poparła Kidawę-Błońską
pl.m.wikipedia.org/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL

Inicjatywa Polska zdecydowała o poparciu kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO) na prezydenta - poinformowała w sobotę szefowa tej partii Barbara Nowacka. Przewodnicząca tego ugrupowania podała, że Rada Krajowa poparła kandydaturę Kidawy-Błońskiej jednogłośnie.

- Połączyły nas praworządność i konstytucja, ale też zrozumienie praw człowieka, siła praw kobiet, rozumienie, że wolność każdej i każdego z nas do decydowania o tym, jak żyć, jak czuć się bezpiecznie i godnie, jest fundamentem demokratycznego państwa prawa - podkreśliła Nowacka.

 
Zapowiedziała, że od dzisiaj do 10 maja, a potem 24 maja także działacze IP będą pracować, by "Polska miała wreszcie radosne oblicze".
 
 
- Mamy nadzieję, że już za parę miesięcy będziemy mieli pierwszą kobietę prezydent, z której będziemy dumni - stwierdziła Nowacka.
 
Z wypowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wynika, że obiecała działaczom Inicjatywy Polska, że gdyby parlament uchwalił liberalizację aborcji, to ją podpisze.
 

- Mamy nadzieję, że już za parę miesięcy będziemy mieli pierwszą kobietę prezydent - powiedziała Nowacka.

 
Dariusz Joński mówił, że władze iPL rozmawiały z kandydatką o poparciu ich postulatów. W kwestiach takich, jak dodatki na aktywizację zawodową osób, które dostają najniższe wynagrodzenie, przeznaczenie 6,5 proc. PKB na zdrowie, bezpłatne in vitro, nowa ustawa o prawach zwierząt, czyste powietrze czy bezpłatny internet nie było kontrowersji -  poinformował.

 

ZOBACZ: Kidawa-Błońska: musimy przypominać do czego zdolny jest człowiek, który kieruje się nienawiścią

 

Dłuższe dyskusje, przyznał Joński, były na temat liberalizacji ustawy antyaborcyjnej i rozdziału Kościoła od państwa. Kidawa-Błońska miała być przez działaczy iPL pytana, co zrobi, jeśli Sejm i Senat przegłosują ustawę liberalizującą aborcję -  podał Joński.

 

- Przy tych dwóch tematach zatrzymaliśmy się na dłuższą dyskusję, ale także tutaj widzę, że gdyby Sejm i Senat podjął ustawy, w których jesteśmy zgodni, nie widziałabym problemu, żeby takie ustawy zaakceptować - powiedziała z kolei na sobotniej konferencji prasowej Kidawa-Błońska.

 

Inicjatywa Polska występuje w klubie parlamentarnym Koalicji Obywatelskiej wraz z Platformą Obywatelską, Nowoczesną i Zielonymi. Klub ten liczy 134 posłów.

 

Kandydatką Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich jest posłanka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

 

 

 

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie