Kosiniak-Kamysz: jako prezydent przedstawię uzdrawiającą reformę wymiaru sprawiedliwości

Polska
Kosiniak-Kamysz: jako prezydent przedstawię uzdrawiającą reformę wymiaru sprawiedliwości
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Kosiniak-Kamysz wezwał Zbigniewa Ziobrę do debaty na temat reform w wymiarze sprawiedliwości

Jako prezydent Rzeczpospolitej przedstawię całościową uzdrawiającą reformę wymiaru sprawiedliwości - zapowiedział w sobotę szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Wezwał także ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę do debaty na temat reform w wymiarze sprawiedliwości.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i kandydat tej partii na prezydenta podczas sobotniej konferencji prasowej odniósł się do sytuacji w polskim sądownictwie oraz do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał nowelizację ustaw sądowych.

 

Ziobro "kreatorem reformy wymiaru sprawiedliwości" 

 

Polityk podkreślił, że kreatorem reformy wymiaru sprawiedliwości jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a prezydent Andrzej Duda jedynie "w milczący sposób", czasami z większą, czasami z mniejszą radością, je akceptuje.

 

ZOBACZ: Prezydent podpisał nowelizację ustaw sądowych

 

Kosiniak-Kamysz ocenił, że prezydent Duda nie ma wpływu na zmiany, jakie zachodzą w wymiarze sprawiedliwości i nie ma także swojego pomysłu na reformy. Dlatego wezwał Zbigniewa Ziobrę do poważnej debaty na ten reformy wymiaru sprawiedliwości. - Chcę rozmawiać z tym, który stanowi w tej sprawie, a nie z tym, który jest tylko i wyłącznie podwykonawcą i podpisuje się pod ustawą - powiedział szef PSL.

 

Wideo: Władysław Kosiniak-Kamysz ocenia funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości

 

  

 

Wyraził jednocześnie przekonanie, że jeżeli rządzący obecnie krajem naprawdę chcą uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości, to do takiej dyskusji i debaty przystąpią. - Jeżeli tylko i wyłącznie zależy im na upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości i kontynuowaniu tego, co jest dzisiaj, do takiej debaty pewnie się nie odważą - dodał Kosiniak-Kamysz.

 

Kosiniak-Kamysz: przedstawię całościową uzdrawiającą reformę wymiaru sprawiedliwości

 

- Ja jako prezydent Rzeczpospolitej, przedstawię całościową uzdrawiającą reformę wymiaru sprawiedliwości - zapowiedział. - Po to powoływaliśmy okrągły stół, który pracuje nad rozwiązaniami, żeby je wcielić w życie od razu po przejęciu władzy w pałacu prezydenckim - dodał lider PSL.

 

ZOBACZ: "Nie reforma, a nalot dywanowy". Wiceszefowa KE o zmianach w polskich sądach

 

Przypomniał, że prezydent ma możliwość inicjatywy ustawodawczej, możliwość weta i możliwość tworzenia różnego rodzaju porozumień z różnymi środowiskami na rzecz zmiany na lepsze w naszym kraju, z której on jako rezydent będzie korzystał.

 

W piątek do PKW wpłynęły dwa pierwsze zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL). Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

emi/ PAP/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie