Trwa ewakuacja turystów z Połoniny Caryńskiej. W akcji 16 ratowników GOPR

Polska
Trwa ewakuacja turystów z Połoniny Caryńskiej. W akcji 16 ratowników GOPR
Polsat News
Od dwóch dni powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach obowiązuje drugi - w pięciostopniowej rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego.

Trwa ewakuacja dwójki turystów z Połoniny Caryńskiej w Bieszczadach. - W akcji ratowniczej bierze udział 16 ratowników – powiedział w piątek wieczorem zastępca naczelnika bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

Jak powiedział, w piątek "kilka minut po godz. 16 otrzymaliśmy zgłoszenie za pośrednictwem aplikacji "Ratunek" od dwójki turystów schodzących z Połoniny Caryńskiej w kierunku schroniska studenckiego Koliba".

 

- Z ich informacji wynikało, że brną w śniegu po pas. Są przemoczeni i zaczynają marznąć. Brakuje im sił – mówił Dąbrowski.

 

ZOBACZ: Trudne akcje GOPR. Turyści pobłądzili w śnieżycy i silnym wietrze [ZDJĘCIA]

 

Po przysłaniu przez turystów prośby o pomoc z Sanoka wystartował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z trzema ratownikami GOPR na pokładzie. Przetransportował także w rejon działań niezbędny sprzęt. Pozostali ratownicy górscy do turystów na Połoninie Caryńskiej dotarli na nartach skiturowych i skuterach śnieżnych.

 

Jedna osoba wymaga hospitalizacji

 

- Aktualnie trwa ewakuacja turystów. Jedna osoba wymaga hospitalizacji – poinformował zastępca naczelnika.

 

Od dwóch dni powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach obowiązuje drugi - w pięciostopniowej rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

 

W górnych partiach Bieszczad leży średnio pół metra śniegu. Miejscami jednak zaspy śnieżne mogą przekraczać 120 centymetrów

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie