Skandal w Szkocji. Minister wysyłał dwuznaczne wiadomości do nieznajomego 16-latka

Świat
Skandal w Szkocji. Minister wysyłał dwuznaczne wiadomości do nieznajomego 16-latka
Facebook/Derek Mackay MSP
Po ujawnieniu skandalu minister finansów podał się do dymisji

Szkocki minister finansów Derek Mackay podał się do dymisji w czwartek, na kilka godzin przed planowanym przedstawieniem budżetu na nowy rok finansowy. Jak ujawniły media, Mackay wysyłał w mediach społecznościowych setki wiadomości do 16-letniego chłopca.

"The Scottish Sun" - szkockie wydanie tabloidu "The Sun" - ujawnił w czwartkowym wydaniu, że Mackay w ciągu sześciu miesięcy wysłał na Instagramie i Facebooku 270 prywatnych wiadomości do chłopca, którego wcześniej nie znał.

 

Mackay pisał w nich m.in. nastolatkowi, że jest "naprawdę ładny", "słodki" oraz że "dobrze wygląda w nowej fryzurze". Ponadto zaprosił go na kolację i mecz rugby. Wiadomości wysyłał, mimo że znał jego wiek, a chłopiec napisał mu, by "nie próbował niczego". Ostatnie z nich pochodzą zaledwie z początku tego tygodnia.

 

ZOBACZ: "Będziesz jego żoną, a moją kochanką". Dziennikarka BBC oskarża rosyjskiego polityka o molestowanie

 

Mackay odniósł się do ujawnionego skandalu i zapowiedział, że "bierze pełną odpowiedzialność za swoje działania".

 

"Zachowałem się głupio i jest mi przykro"

 

- Biorę pełną odpowiedzialność za swoje czyny. Zachowałem się głupio i jest mi naprawdę przykro. Bezwarunkowo przepraszam tę osobę i jej rodzinę. Rozmawiałem wczoraj wieczorem z pierwszą minister (szefową autonomicznego rządu Szkocji - red.), złożyłem rezygnację ze skutkiem natychmiastowym. Służba w rządzie była ogromnym przywilejem i przykro mi, że zawiodłem swoich kolegów i zwolenników - oświadczył 42-letni Mackay. 

 

Głos w sprawie zabrała również premier szkockiego rządu Nicola Sturgeon. - Derek wniósł znaczący wkład w pracę rządu, przyznał jednak, że jego zachowanie nie spełniło wymaganych standardów - oświadczyła.

 

ZOBACZ: Były pierwszy minister Szkocji aresztowany z zarzutami molestowania i próby gwałtu

 

Lider opozycyjnych szkockich konserwatystów Jackson Carlaw uważa, że to nie wystarczy i Mackay powinien zrezygnować także z mandatu poselskiego.

 

Mackay to jeden z czołowych polityków rządzącej, proniepodległościowej Szkockiej Partii Narodowej. W szkockim parlamencie zasiada od 2011 r., pełniąc różne funkcje rządowe. Od 2016 r. był ministrem finansów i gospodarki. Wymieniano go jako jednego z głównych kandydatów na następcę Sturgeon, gdyby ta miała w przyszłości odejść ze stanowiska. W 2013 r. ujawnił, że jest gejem.

dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie