Były pierwszy minister Szkocji aresztowany z zarzutami molestowania i próby gwałtu

Świat
Były pierwszy minister Szkocji aresztowany z zarzutami molestowania i próby gwałtu
PAP/EPA/WILL OLIVER

64-letni były pierwszy minister (szef autonomicznego rządu) Szkocji Alex Salmond został aresztowany przez policję w związku z zarzutami, których na razie nie ujawniono i jeszcze w czwartek ma stanąć przed sądem w Edynburgu - podały brytyjskie media.

W krótkim oświadczeniu dla mediów polityk odrzucił wszystkie oskarżenia, zapewniając, że nie jest winny "jakiegokolwiek przestępstwa".

 

- Teraz, kiedy to postępowanie jest otwarte, jest jeszcze ważniejsze, aby szanować sąd, więc jedyne co mogę powiedzieć to tyle, że absolutnie odrzucam te oskarżenia o złamanie prawa i będę bronił się w sądzie do samego końca - powiedział, zapewniając, że ma "głęboką wiarę w szkocki system sądownictwa".

 

64-latek został warunkowo zwolniony z aresztu za poręczeniem i będzie odpowiadał z wolnej stopy.

 

Dwa tygodnie temu Salmond wygrał sądowy spór ze szkockim rządem, który w styczniu ub.r. wszczął przeciwko niemu dochodzenie w związku z podejrzeniem molestowania dwóch kobiet w 2013 r., czyli w czasie pełnienia funkcji pierwszego ministra.

 

Sąd oddalił ten zarzut, gdyż zeznano, że na kilka tygodni przed złożeniem zawiadomienia o przestępstwie obie kobiety rozmawiały z rządowym śledczym. Zdaniem sądu postępowanie przeciwko Salmondowi było nielegalne i "nacechowane wyraźną stronniczością".

 

Reagując na informację o postawieniu Salmondowi zarzutów, obecna pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon powiedziała, że te doniesienia "będą szokiem dla wielu osób".

 

Jednocześnie zastrzegła, że w tej sprawie prowadzone jest obecnie śledztwo, co oznacza, że teraz bardziej niż kiedykolwiek byłoby niewłaściwe, by komentowała tę sytuację. - Mam nadzieję, że państwo jako przedstawiciele mediów i szersza opinia publiczna zrozumiecie powody, dla których na tym etapie nie mogę powiedzieć nic więcej - dodała.

 

Salmond nie zajmuje obecnie żadnego stanowiska publicznego; w przedterminowych wyborach parlamentarnych z 2017 r. stracił mandat w brytyjskiej Izbie Gmin. Pierwszym ministrem Szkocji był w latach 2007-2014 i ustąpił ze stanowiska po przegranym referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

 

W 2018 roku zrezygnował także z członkostwa w Szkockiej Partii Narodowej, której przewodził w latach 1990-2000 i 2004-2014. Ostatnio prowadził cotygodniowy program w prokremlowskiej rosyjskiej telewizji RT.

prz/ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie