Pierwsza dama Lesotho oskarżona o morderstwo... poprzedniczki

Świat
Pierwsza dama Lesotho oskarżona o morderstwo... poprzedniczki
Reuters
Premier Lesotho wziął ślub niecałe 3 miesiące po tym, jak zamordowano jego żonę

Pierwsza dama Lesotho Maesaiah Thabane została oskarżona o zabójstwo byłej partnerki swojego męża, który jest premierem. Lipolelo Thabane została zastrzelona w 2017 r. dwa dni przed inauguracją rządu Thomasa Thabane'a. Para była wtedy w trakcie rozwodu. Niecałe trzy miesiące po morderstwie, 78-letni premier ponownie wziął ślub - z domniemaną sprawczynią.

Thomas i Lipolelo Thabane byli w separacji od 2012 r. Para starała się o rozwód - każda ze stron na swoich warunkach. W międzyczasie Thomas związał się z blisko o połowę młodszą Measaihą.

 

Żona szefa rządu zastrzelona przed domem

 

14 czerwca 2017 r., dwa dni przed inauguracją rządu premiera Thabane'a, żona premiera została zastrzelona przed swoim domem, w stolicy kraju Maseru. Napastnik oddał w jej kierunku kilka strzałów. W wyniku napaści poważnie ranna została też przyjaciółka kobiety Thato Sibolla.

 

ZOBACZ: Upośledzony ma być geniuszem zbrodni. Sąd Najwyższy utrzymał wyrok

 

W inauguracyjnym przemówieniu premier Thabane wyraził smutek z powodu śmierci żony. Mówił o "bezsensownym zabijaniu". Na uroczystości pojawił się z nową partnerką. 27 sierpnia, para wzięła ślub.

 

Początkowo podawano, że za morderstwem stoi niezidentyfikowany mężczyzna. W śledztwie kluczowa okazała się jednak relacji Thato Sibolii, która po napaści długo dochodziła do zdrowia w szpitalu. Ostatecznie, 10 stycznia został wydany nakaz aresztowania 42-letniej pierwszej damy.

 

Policja poinformowała wówczas, że za zamordowaniem Lipolelo mogą stać premier i jego obecna żona.

 

WIDEO: Mesaiah pojawiła się w środę w sądzie. Agencja Reutera przypomina również ceremonię zaślubin premiera i jego żony z sierpnia 2017 r.

  

 

"Premierowi dotąd nie postawiono zarzutów"

 

Maesaiah nie stawiła się na policję. Poszukiwania kobiety trwały ponad miesiąc. Ostatecznie, we wtorek 4 lutego sama oddała się w ręce władz.

 

W środę została oskarżona o zabójstwo Lipolelo i próbę zabójstwa Sibolii. Jej obrońcy prawdopodobnie będą starali się o wyznaczenie kaucji. 

 

W sprawie został przesłuchany również premier Thabane. Do tej pory nie postawiono mu zarzutów.

bas/hlk/ BBC, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze