Sprzedawała tęczowe Maryje w kształcie waginy. Odpowie przed sądem

Polska
Sprzedawała tęczowe Maryje w kształcie waginy. Odpowie przed sądem
Twitter
Dominika K. chciała przekazać dochód ze sprzedaży rzeźb na Kampanię Przeciw Homofobii

- Prokuratura Rejonowa Warszawa-Północ skierowała do sądu akt oskarżenia za obrazę uczuć religijnych przeciwko Dominice K. - przekazał we wtorek Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Artystka z Wrocławia postanowiła zebrać pieniądze na kampanię przeciwko homofobii, sprzedając wizerunek Matki Bożej w kształcie waginy.

- Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej, tj. przestępstwa określonego w art. 196 kk - poinformował Łapczyński.

 

Dodał, że oskarżona nie przyznała się do zarzucanego jej czynu i złożyła wyjaśniania. - Przestępstwo to zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch - podał Łapczyński.

 

Dominika K. zachęcała do kupienia kontrowersyjnych rzeźb

 

W lipcu Dominika K., artystka i absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych zamieściła na Facebooku filmik, w którym zachęcała do zakupu rzeźb Maryi nawiązujących do wyglądu waginy w tęczowych barwach. Dochód z ich sprzedaży miał trafić na rzecz Kampanii Przeciw Homofobii.

 

ZOBACZ: Baranek Boży z ludzką twarzą na XV-wiecznym obrazie. Świat sztuki w szoku

 

Pod tym materiałem pojawiło się wiele negatywnych opinii, a film po jakimś czasie zniknął z profilu artystki. Tymczasem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyło m.in. Ordo Iuris oraz Jan Strzeżek - lider Młodej Prawicy.

 

"To oczywiste naruszenie ładu społecznego, drwina z uczuć religijnych współobywateli, brak szacunku dla innych - konieczna jest reakcja" - pisał w lipcu na Twitterze Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

wka/luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie