Resort kultury chce zmienić herb Polski

Polska
Resort kultury chce zmienić herb Polski
Polsat News
Heraldycy od lat zgłaszali, że w herbie Polski trzeba wprowadzić korekty

Ministerstwo Kultury po majowych wyborach prezydenckich ma pokazać projekt liftingu symboli państwowych. Całe nogi orła mają stać się złote; obecnie w tym kolorze są tylko szpony. Natomiast korona ma otrzymać prześwity, a orle skrzydła mogą stać się lustrzanymi odbiciami. Heraldycy zabiegają też, by w godle pojawił się krzyż. Ponadto własną flagę ma otrzymać prezydent.

Projekt ustawy o symbolach państwowych ma ujrzeć światło dzienne i być szybko uchwalony po wyborach prezydenckich. Prace nad projektem toczyły się intensywnie w poprzedniej kadencji, ale w ubiegłym roku stanęły - poinformowała "Rzeczpospolita".

 

Ministerstwo Kultury twierdzi, że ustawa nie jest jeszcze gotowa. "Wciąż trwają konsultacje wewnątrz ministerstwa, dotyczące m.in. czasu potrzebnego na jej wdrożenie" – przekonywało Centrum Informacyjne resortu cytowane w "Rz".

 

Prezydent może trzymać chorągiew

 

Zdaniem dziennika, z programu PiS opublikowanego przed wyborami do Sejmu wynika, że projekt jest jednak ukończony. Również z nieoficjalnych informacji, do których dotarła gazeta, wynika, że ustawa jest gotowa, a z uwagi na stosunkowo niewielkie planowane koszty realizacji zostanie szybko uchwalona.

 

Lecz w obawie przed reakcją elektoratu ma wyjść z zamrażarki dopiero po wyborach. "Skąd te obawy? Zdaniem MKiDN kontrowersje może budzić np. pomysł przyznania własnej flagi prezydentowi.

 

ZOBACZ: Literówki w nazwiskach piłkarzy, pomylona flaga. Seria wpadek Adidasa

 

Chodzi o chorągiew Rzeczypospolitej, która podobnie jak w okresie międzywojennym miałaby postać orła na czerwonej prostokątnej płachcie z dwoma obwódkami" - napisała "Rz".

 

Chorągiew byłaby wznoszona w miejscu przebywania głowy państwa. Jej przywrócenia od lat domagają się specjaliści, bo polski prezydent jest jedynym z niewielu na świecie nieposiadającym swojej flagi.

 

Bez krzyża w herbie

 

"Również planowany retusz herbu ma uwzględnić zalecenia ekspertów, których zdaniem obecny orzeł nie odpowiada wymaganiom heraldyki" - dodała gazeta.

 

ZOBACZ: Lewica przeciw krzyżowi w Sejmie, ale nie zamierza walczyć o jego usunięcie

 

W herbie ma jednak nie pojawić się krzyż, o co zabiegała Komisja Heraldyczna działająca przy MSWiA.

 

"Nasze godło jest niesymetryczne"

 

Do sprawy we wtorkowym "Graffiti" odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller.

 

- Nasze godło nie spełnia wymagań dotyczących heraldyki. Jest niesymetryczne, co widać m.in. na skrzydłach orła - skomentował gość.

wka/ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie