Koronawirus z Wuhan. Grupa G7 podjęła ważną decyzję

Świat
Koronawirus z Wuhan. Grupa G7 podjęła ważną decyzję
Reuters
Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn będzie jednym z koordynatorów walki z koronawirusem w ramach grupy G7

Ministrowie zdrowia najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata, które należą do G7 będą "w miarę możności koordynować działania na rzecz walki z rozprzestrzenianiem koronawirusa". Uzgodnili to podczas poniedziałkowej telekonferencji. - Wirusy nie rozróżniają narodów i nie respektują granic - powiedział minister zdrowia Niemiec Jens Spahn.

- Ministrowie z grupy G7 opowiedzieli się za uzgadnianiem działań krajowych dotyczących środków ostrożności, ograniczeń w podróżowaniu do i z Chin, a także badań nad nowym koronawirusem - poinformował Spahn.

 

Oprócz konsultacji w ramach grupy, szefowie resortów zdrowia siedmiu najbogatszych państw zamierzają nawiązać jeszcze ściślejszą współpracę ze Światową Organizacją Zdrowia, Unią Europejską, a także - z władzami Chin.

 

Powstanie plan dalszych działań

 

- Właściwa odpowiedź na pojawienie się i rozprzestrzenianie wirusa może być dana tylko na płaszczyźnie międzynarodowej i europejskiej, bo wirusy nie rozróżniają narodów i nie respektują granic - stwierdził Spahn.

 

ZOBACZ: Przylecieli z Chin uczyć się w Polsce. Nie mogą wrócić, a kończą im się wizy

 

Niemiecki minister zapowiedział, że spotka się we wtorek ze swym francuskim i brytyjskim odpowiednikiem, by w bezpośredniej rozmowie ustalić plan dalszych działań.

 

Inicjatywa zorganizowania telekonferencji z udziałem ministrów zdrowia siedmiu najbogatszych świata wyszła od szefa resortu zdrowia Niemiec oraz amerykańskiego sekretarza zdrowia, Alexa Azara

 

Nowy bilans ofiar koronawirusa. Kolejna ofiara śmiertelna poza kontynentalnymi Chinami

 

Reuters przypomniał, że w wielu państwach członkowskich grupy G7, do której należą USA, Niemcy, Francja, Włochy, Kanada, Wielka Brytania i Japonia, odnotowano przypadki zakażenia koronawirusem z Wuhan.

 

W Chinach, według danych opublikowanych we wtorek przez krajową komisję zdrowia liczba zainfekowanych wzrosła w poniedziałek do 20 438 osób. Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło dotychczas łącznie 426 osób.

 

ZOBACZ: Kolejna ofiara śmiertelna koronawirusa poza Chinami kontynentalnymi

 

Przypadki zakażenia stwierdzono łącznie w 25 krajach, zakażonych jest w sumie o 151 osób. Poza granicami ChRL zmarły dwie osoby zakażone koronawirusem.

 

WHO ostrzegło: koronawirus zagraża międzynarodowemu zdrowiu publicznemu

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

 

Władze chińskie podkreślają ze swej strony, że zagrożenie nie jest aż tak dramatyczne, jak przedstawiają to światowe media.

 

ZOBACZ: Chiny: drony pilnują by ludzie nie grali w madżonga w czasie epidemii

 

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying, oświadczyła we wtorek, że "niezależnie od wzrostu liczby zgonów wśród zakażonych koronawirusem w Chinach, wskaźnik wywołanej jego obecnością śmiertelności wynosi w kraju 2,1 proc.".

 

"To znacznie niższy odsetek niż w wypadku zgonów spowodowanych wirusem SARS, MERS czy gorączką krwotoczną Ebola" - stwierdziła w komunikacie chińskiego MSZ.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie