Oszukiwali na gazie, państwo straciło miliony. CBŚP rozbiło gang

Polska
Oszukiwali na gazie, państwo straciło miliony. CBŚP rozbiło gang
CBŚP
Tylko w pół roku działalności grupy Skarb Państwa stracił 3,3 mln zł

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy z KWP w Łodzi i łódzkiej oraz śląskiej KAS rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie wprowadzali do obrotu gaz grzewczy jako napędowy LPG, bez płacenia należnych opłat i podatków - powiedziała we wtorek kom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik CBŚP. Podczas akcji, w której wzięło udział 260 funkcjonariuszy zatrzymano 11 osób.

Według śledczych, grupa mogła działać od kilku lat na terenie kilku województw. Jej członkowie wprowadzali do obrotu, po konkurencyjnych cenach, gaz grzewczy jako gaz LPG do samochodów.

 

- Nielegalne zmiany przeznaczenia gazu odbywały się bez odprowadzania należnego podatku VAT, akcyzowego i dochodowego oraz opłaty paliwowej - poinformowała kom. Iwona Jurkiewicz. 

 

ZOBACZ: Uderzenie w nielegalny hazard. Przestępcy działali od czterech lat

 

Dodała, że sprzedaż gazu pomiędzy współpracującymi z grupą podmiotami, w tym stacjami LPG "najczęściej odbywała się bez faktur VAT, lub ilość zakupionego gazu jako paliwa LPG w dokumentacji była znacznie zaniżona".

 

WIDEO: Akcja CBŚP przeciw grupie oszukującej na sprzedaży gazu

 

  

 

W akcji 260 funkcjonariuszy, przeszukano 140 domów i mieszkań

 

Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy w ciągu pół roku Skarb Państwa mógł zostać uszczuplony o co najmniej 3,3 mln zł. Trwają wyliczenia strat, jakie mógł ponieść Skarb Państwa w całym okresie działania grupy przestępczej.

 

- Na podstawie zebranych informacji policjanci CBŚP przeprowadzili wspólne działania z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i jednostek jej podległych oraz łódzką i śląską Krajową Administracją Skarbową na terenie woj. łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego - mówiła kom. Jurkiewicz. 

 

W akcji, w której wzięło udział 260 funkcjonariuszy, zatrzymano 11 osób. Przeszukano ponad 140 miejsc zamieszkania, użytkowania i siedzib podmiotów gospodarczych zabezpieczając dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony, które są poddawane dokładnej analizie. 

 

ZOBACZ: Wniosek o areszt dla byłych członków zarządu EuRoPol Gaz SA

 

Areszt dla siedmiu z zatrzymanych

 

Podejrzani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Sieradzu zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw karno-skarbowych.

 

- Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności - dodała Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej. 

 

Wskazała również, że siedmiu z zatrzymanych zostało decyzją sądu aresztowanych na trzy miesiące. - Wobec czterech podejrzanych tytułem środków zapobiegawczych prokurator zastosował dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w kwotach od 12 do 20 tys. zł - poinformowała Bialik.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie