Emmanuel Macron w Krakowie. Wykład o Polsce i Francji w Europie

Polska
Emmanuel Macron w Krakowie. Wykład o Polsce i Francji w Europie
Zdj. ilustracyjne, fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykład prezydenta Francji na Uniwersytecie Jagiellońskim

Prezydent Francji Emmanuel Macron przybył do Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zaplanowano jego wykład pt. "Polska i Francja w Europie". Wcześniej był na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie, gdzie rozpoczął swój drugi dzień oficjalnej wizyty w Polsce.

Po wykładzie wygłoszonym dla krakowskich studentów i pracowników uczelni, Macron ma w planie rozmowy z władzami najstarszej polskiej uczelni, w tym z rektorem UJ prof. Wojciechem Nowakiem. To ostatni punkt w programie pierwszej oficjalnej wizyty prezydenta Francji w Polsce.

 

Przed przybyciem do Collegium Novum UJ, prezydent Francji zwiedził Zamek Królewski na Wawelu. Przywitali go tam sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i dyrektor wawelskiego muzeum Andrzej Betlej.

 

Macron był wcześniej w Warszawie. Spotkał się z marszałkami parlamentu

 

Po wyjściu z zamku przez kilka minut witał się i rozmawiał z turystami. Potem wszedł do katedry, gdzie wpisał się do księgi pamiątkowej, obejrzał kaplicę Zygmuntowską oraz ołtarze koronacyjny, Królowej Jadwigi i św. Stanisława.

 

Macron przyleciał do Polski w poniedziałek – w tym dniu spotkał się w Warszawie z m.in. prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, a także z marszałkami: Sejmu Elżbietą Witek i Senatu Tomaszem Grodzkim.

wka/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie