Macron spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu

Polska
Macron spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu
PAP/Piotr Nowak
Prezydent Macron spotkał się z marszałek Sejmu, a następnie - z marszałkiem Senatu

- Zgodziliśmy się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że Polska i Francja, jako ważne kraje europejskie, powinny stać na straży europejskiego ładu - powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z prezydentem Francji. Wcześniej prezydent Francji spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Kancelaria Sejmu w komunikacie przytoczyła fragmenty rozmowy francuskiego przywódcy z marszałek Witek. - Jest dużo inicjatyw, które możemy podejmować wspólnie. Dyplomacja parlamentarna może pomóc w wielu projektach. Jestem pewna, że zarówno parlamentarzyści z Polski jak i Francji, mogą z sukcesami współpracować na różnych polach - powiedziała Witek, cytowana przez Kancelarię Sejmu.

 

ZOBACZ: Kosiniak-Kamysz: chciałbym, żeby Polska zajęła miejsce Wielkiej Brytanii przy głównym stole UE

 

Jak podano w komunikacie, prezydent Francji miał nawiązać do podpisanych w poniedziałek deklaracji o współpracy polsko-francuskiej dot. klimatu, bezpieczeństwa i obronności. - Dialog parlamentarny na pewno wzmocni realizację poczynionych ustaleń - mówił Macron cytowany przez Kancelarię Sejmu.

 

"Ważny instrument w rozwijaniu relacji"

 

Marszałek Sejmu - jak przekazano - odpowiedziała, że "polski Sejm bierze czynny udział w procesie stanowienia prawa we wszystkich wskazanych obszarach, które pozostają istotne dla Polski, ale także dla Unii Europejskiej. - 2019 był rokiem polsko-francuskiej nauki. Łączy nas wiele wspólnych postaci. Dziękuję też za pamięć o naszych bohaterach z II wojny światowej - dodała Witek.

 

W komunikacie poinformowano, że Macron zaproponował, aby spotkanie Trójkąta Weimarskiego, które jest planowane w lipcu, odbyło się także z udziałem przedstawicieli parlamentów.

 

- Wznowienie współpracy w formule Trójkąta Weimarskiego, również w jego wymiarze parlamentarnym, stanowi ważny instrument w rozwijaniu wzajemnych relacji - odpowiedziała marszałek Sejmu.

 

"Powinny stać na czele europejskiego ładu"

 

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podkreślił, że odbył z prezydentem Francji krótką, ale niezwykle owocną rozmowę. - Zgodziliśmy się, że Polska i Francja - które łączą wieloletnie więzy historyczne, jak również aktualne więzy ekonomiczne, polityczne i społeczne - są jednymi z fundamentów ładu europejskiego, każdy oczywiście na swoją miarę - zaznaczył.

 

- Pan prezydent Macron podkreślił, że rozmowy, które dzisiaj prowadził, ma nadzieję przyczynią się do nowego otwarcia relacji polsko-francuskich na polu przedsiębiorczości, na polu wymiany naukowej, na polu społecznym, jak również na polu przestrzegania praworządności, ponieważ w tej materii - jak podkreślił pan prezydent - Polska jako pełnoprawny członek UE musi stać na straży praworządności, tak jak wszystkie inne kraje, będące członkami tej wspólnoty - powiedział Grodzki.

 

ZOBACZ: Prezydent Francji zapewnił, że Polska skorzysta na funduszu. Chodzi o transformację energetyczną

 

- Zgodziliśmy się, że i Francja i Polska, jako ważne kraje europejskie, powinny stać na straży europejskiego ładu - mówił marszałek Senatu.

 

Grodzki zaznaczył, że wizyta Macrona była dla Senatu wielkim wydarzeniem, szczególnie, że po raz pierwszy odwiedził on Polskę jako prezydent Francji. - Dlatego czujemy się zaszczyceni i zadeklarowaliśmy, że jako Senat może na nas liczyć i że zrobimy wszystko, aby relacje polsko-francuskie były tak dobre, albo i lepsze, niż były do tej pory - oświadczył marszałek Senatu.

 

"Trzeci prezydent Francji w parlamencie"

 

"Prezydent Macron jest trzecim prezydentem Francji w Polskim parlamencie. Wcześniej gościli tu prezydenci Nicolas Sarkozy oraz François Holland" - napisała na Twitterze Kancelaria Sejmu. Pod wpisem opublikowano zdjęcia ze spotkania z marszałek Witek. Macron zobaczył m.in. salę posiedzeń i tablice upamiętniające ważne wydarzenia historyczne.

 

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął w poniedziałek dwudniową oficjalną wizytą w Polsce. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, następnie Macron spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Wieczorem prezydent Francji spotka się ze społecznością francuską oraz polskimi intelektualistami i środowiskami kulturalnymi.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie