Nowacka do ministra: głosujecie ramię w ramię z Kremlem

Polska
Nowacka do ministra: głosujecie ramię w ramię z Kremlem
Polsat News
Program poprowadził Bogdan Rymanowski.

- Kto głosował z razem z wami przeciw rezolucji Rady Europy ws. objęcia Polski procedurą monitoringu? Kreml - mówiła w "Wydarzeniach i Opiniach" liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka (KO). - To strasznie polexitem i wytwarzanie takiej atmosfery służy Rosji - stwierdził z kolei przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber (PiS).

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. 

 

Uchwalona 20 grudnia ub.r. nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

 

ZOBACZ: Amerykańscy kongresmeni piszą do prezydenta. Apelują o "zatrzymanie dyscyplinowania sędziów"

 

Nowelizacja wprowadza ponadto zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem prezesa ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN. 

 

Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego.

 

Barbara Nowacka stwierdziła w "Wydarzeniach i Opiniach", że Polska będzie "w coraz trudniejszej sytuacji jeśli chodzi o nasze funkcjonowanie w Unii Europejskiej". - Patrzę na PiS i mam wrażenie, że mamy do czynienia z dzieckiem, który bawi się zapałkami, chociaż widzi, że kolega obok, Wielka Brytania, sparzyła się potwornie na takich grach antyunijnych i dalej bawi się tymi zapałkami, uchwala prawo, które nie dość, że jest szkodliwe, to jest niezgodne z przepisami prawa - mówiła.

 

Jak podkreśliła, wydawało się, że Wielka Brytania nigdy UE nie opuści, jednak kampania antyunijna "trwała i trwała".

 

"To Schetyna chciał referendum"

 

Minister Łukasz Schreiber powiedział z kolei, że prezydent Andrzej Duda jest osobą, którą "można na pewno szanować niezależnie od poglądów". - Był w stanie także zawetować ustawy dot. reformy wymiaru sprawiedliwości", a poprzedni prezydent, Bronisław Komorowski "nie miał takiej odwagi".

 

Politycy opozycji twierdzą, że decyzja prezydenta "przybliża polexit". - Nie bardzo rozumiem w czyich interesach, poza interesem Kremla, ktoś wypowiada tego rodzaju słowa i jaki ma w tym cel - powiedział Schreiber.

 

- Jeżeli ktoś dąży do polexitu, nim straszy, taką atmosferę poza granicami Polski wytwarza, to trudno mi powiedzieć, w czyim innym interesie - przyznał.

 

Jak podkreślił, jedynym polskim politykiem, który - tak jak były brytyjski premier David Cameron - proponował referendum ws. członkostwa w UE, był Grzegorz Schetyna.

 

ZOBACZ: "Gdyby spotkał się z Kaczyńskim, to by wiedział o zagrożeniu polexitem". Czarzasty o Junckerze

 

"Nie jesteśmy traktowani jako partner"

 

Nowacka odpowiedziała, że to politycy PiS "głosują w Radzie Europy ramię w ramię z Kremlem". Przypomniała w tym miejscu rezolucję Rady ws. objęcia Polski procedurą monitoringu.

 

- W interesie Polski jest silna pozycja Polski w UE. Jaka to jest silna pozycja, skoro cały czas pozwalacie na to, że wy tworzycie tak złe prawo, że ono jest kwestionowane? To wy nas osłabiacie, bo nie jesteśmy traktowani jako partner - oceniła.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" dostępne są w zakładce Programy.

bas/zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie