"Nie na miejscu". Poseł PiS o słowach Macrona ws. zmian w sądownictwie

Polska
"Nie na miejscu". Poseł PiS o słowach Macrona ws. zmian w sądownictwie
Polsat News
Anna Maria Żukowska (Lewica) i Rafał Bochenek (PiS)

- Chcemy mieć dobre stosunki z Francją, ale nie pozwolimy, by prezydent Emmanuel Macron pouczał nasz rząd i Polskę - podkreślił w "Wydarzeniach i Opiniach" poseł PiS Rafał Bochenek. Jak dodał, wypowiedź Macrona ws. wymiaru sprawiedliwości była "co najmniej niestosowna".

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął w poniedziałek dwudniową oficjalną wizytą w Polsce. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, następnie Macron spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmawiał także z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Wieczorem prezydent Francji spotka się ze społecznością francuską oraz polskimi intelektualistami i środowiskami kulturalnymi.

 

Anna Maria Żukowska (Lewica) stwierdziła, że "otwartość" prezydenta Macrona na dialog z Polską objawił się "dosyć późno, w zasadzie pod koniec kadencji". - Wcześniej naruszaliśmy współpracę z Francją poprzez wypowiedzenie umowy o Caracale, zerwaną w tak zły, nieelegancki sposób, że nie ma się co dziwić, że Trójkąt Weimarski przestał istnieć - oceniła.

 

ZOBACZ: Macron: brexit jest "historycznym ostrzeżeniem"

 

Zdaniem Rafała Bochenka (PiS) Macrona "zorientował się, że silnej UE nie jesteśmy w stanie budować bez aktywnej roli Polski i Europy Środkowo-Wschodniej".

 

Zaniepokojenie Macrona

 

- W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem - w duchu pełnej otwartości, którą jesteśmy sobie winni jako partnerzy europejscy - zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości - mówił prezydent Macron.

 

Bochenek ocenił, że takie słowa "nie powinny w ogóle padać". - Jeśli chce się budować nowy rozdział, nowe otwarcie, to takie uwagi są nie na miejscu - powiedział.

 

- Chcemy mieć dobre stosunki z Francją, ale nie pozwolimy, by prezydent Emmanuel Macron pouczał nasz rząd i Polskę - podkreślił. Jak dodał, wypowiedź francuskiego prezydenta była "co najmniej niestosowna".

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" dostępne są w zakładce Programy.

bas/zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie