"Pokojowa Nagroda Nobla dla Grety Thunberg byłaby nielegalna"

Świat
"Pokojowa Nagroda Nobla dla Grety Thunberg byłaby nielegalna"
PAP/EPA/PONTUS LUNDAHL
Założyciel The Nobel Peace Prize Watch już w przeszłości mówił o "niewłaściwych kandydatach". Wśród nich wymieniał m.in. Lecha Wałęsę

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla aktywistce klimatycznej 17-letniej Grecie Thunberg byłoby nielegalne w świetle testamentu fundatora nagrody Alfreda Nobla - oznajmili w poniedziałek przedstawiciele inicjatywy The Nobel Peace Prize Watch (NPPW). W ich ocenie działanie na rzecz ochrony klimatu nie ma związku z "działaniem na rzecz rozbrojenia".

"Uważamy, że Greta Thunberg wykonuje niesamowitą pracę i zasługuje na docenienie, ale byłoby lepiej dla niej, gdyby uszanowano oryginalną wolę Alfreda Nobla" - ocenia norweski prawnik Fredrik S. Heffermehl, autor książki "Wola Nobla" i założyciel NPPW.

 

ZOBACZ: Greta Thunberg zarejestruje swoje nazwisko jako znak towarowy

 

Wtóruje mu związany z tą inicjatywą Szwed Tomas Magnusson, były prezes organizacji Międzynarodowe Biuro Pokoju w Genewie. "Wiele nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla dotyczy ochrony środowiska, ale takie dokonania nie mają związku z wizjonerską ideą fundatora nagrody. Można sobie za to wyobrazić, że globalna demilitaryzacja może przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych" - dodaje Magnusson.

 

Wymieniają Snowden'a i Assange'a

 

W przesłanej przez NPPW liście "kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla, którzy wnieśli wkład na rzecz rozbrojenia, jakiego życzył sobie Alfred Nobel", wskazano m.in. Klausa Schlichtmanna i Ikuro Anzai z Japonii. Ich wysiłki, według działaczy NPPW, mające na celu wzmocnienie pozycji Rady Bezpieczeństwa ONZ są bliskie "braterstwu narodów", o których w testamencie wspomina fundator nagrody.

 

Wśród innych kandydatów eksperci z NPPW wymienili m.in. mającego 100 lat prokuratora procesów norymberskich w 1945 roku Bena Ferencza (USA), a także demaskatorów, "którzy sprzeciwili się niewłaściwemu użyciu siły wojskowej" Edwarda Snowdena (USA) czy Juliana Assange'a (Australia).

 

O zgłoszeniu Grety Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla poinformowali w poniedziałek dwaj duńscy parlamentarzyści Jens Holm i Hakan Svenneling z Partii Lewicy, którzy uważają, że przekonywanie do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i przestrzegania porozumienia paryskiego jest działaniem na rzecz pokoju.

 

Wałęsa, Gore, Obama - "niewłaściwi laureaci"

 

Z końcem stycznia minął termin zgłaszania kandydatur do Pokojowej Nagrody Nobla. Jak poinformowała Kirstin B. Asdal z Norweskiego Instytutu Noblowskiego, liczba nominacji, jakie w tym roku wpłynęły do Norweskiego Komitetu Noblowskiego zostanie podana na początku marca, po ich formalnym zaakceptowaniu przez to gremium. Na ogół napływa ponad 200 propozycji.

 

ZOBACZ: Greta Thunberg zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2020

 

Nazwiska kandydatur lub nominowanych organizacji działających na rzecz pokoju pozostają tajne przez 50 lat. Zwykle ujawniają je jednak osoby zgłaszające swoich faworytów, m.in. członkowie parlamentów narodowych.

 

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla tradycyjnie zostanie ogłoszony na początku października w Oslo.

 

Fredrik S. Heffermehl w swojej książce "Wola Nobla" dowodzi, że po II wojnie światowej mniej niż połowa laureatów została wybrana zgodnie z testamentem Alfreda Nobla. Wśród "niewłaściwych laureatów" norweski prawnik wymienia m.in. Matkę Teresę z Kalkuty, Lecha Wałęsę, Ala Gore'a czy Baracka Obamę, gdyż "nie działali oni na rzecz rozbrojenia i przeciwdziałania konfliktom zbrojnym".

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie