Górnicy kłócą się o spotkanie z Gretą Thunberg. "Kontakty w świetle kamer przejawem głupoty"

Polska
Górnicy kłócą się o spotkanie z Gretą Thunberg. "Kontakty w świetle kamer przejawem głupoty"
PAP/EPA/ALESSANDRO DELLA VALLE
Greta spotkała się z polskimi górnikami w zeszłym tygodniu

Związek Zawodowy Górników w Polsce odcina się od spotkania górników z Gretą Thunberg i pisze, że takie kontakty "w świetle kamer telewizyjnych są przejawem megalomanii i głupoty". Po tym, jak 17-latka ze Szwecji poinformowała o spotkaniu z górnikami, ci w mediach społecznościowych opublikowali zdjęcia z wizyty. "Górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń" - napisali.

Szwedzka aktywistka na rzecz klimatu w zeszłym tygodniu odwiedziła Polskę. Na Forum Ekonomicznym w Davos poinformowała, że spotkała się z polskimi górnikami. 

 

ZOBACZ: Greta Thunberg spotkała się z górnikami kopalni Makoszowy. Usłyszała, że zakład nie generuje CO2

 

"A i owszem, spotkaliśmy się z Gretą"

 

Zdjęcia z Gretą w mediach społecznościowych umieścił Jerzy Hubka. Napisał, że nastolatka odwiedziła kopalnie Makoszowy i Guido w Zabrzu. 

 

 

 

"Przekazaliśmy Jej, że Górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń,wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska jednocześnie nie tracąc miejsc pracy" - dodał. 

 

"Przejaw megalomanii i głupoty"

 

Głos w sprawie zabrała Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce. W komunikacie napisano, że związek "stanowczo odcina się od szkodzących branży działań podjętych przez organizację KWK "Makoszowy". Dodano, że "kontakty z Gretą Thunberg w świetle kamer telewizyjnych BBC uznajemy za przejaw megalomanii i głupoty, a działanie organizacji z Makoszów za szkodliwe dla Polski".

 

 

Sprawę komentuje też Patryk Kosela, rzecznik prasowy WZZ "Sierpień 80". 

 

"Ciekawie zapowiada się dzisiejsza narada górniczych central związkowych, skoro działacze ZZG w Polsce paktują z Gretą Thunberg i stojącym za nim wielkim antywęglowym kapitałem... To dzięki zdradzie Hubki, Greta mogła wykrzyczeć wczoraj na forum w Davos, że rozmawiała z polskimi górnikami i oni rozumieją konieczność zmian (zamykanie kopalń i odejście od węgla)" - napisał w mediach społecznościowych.

 

ZOBACZ: "Praktycznie nic nie zrobiono dla klimatu". Greta Thunberg w Davos

 

Kosela zastanawia się, czy "Związek Zawodowy Górników w Polsce odetnie się od widocznego na zdjęciu w górniczym mundurze Jerzego Hubki, wiceszefa ZZG w KWK "Makoszowy"? Hubka to jeden z najbliższych współpracowników Andrzeja Chwiluka - byłego przewodniczącego władz krajowych ZZG.".

 

"»How dare you«, mister Hubka?"

 

Rzecznik prasowy WZZ "Sierpień 80" Patryk Kosela zauważa, że "dzieje się to wszystko w momencie, gdy trwa atak na polskie górnictwo (import "ruskiego" surowca, szkodliwa polityka UE) i w czasie, gdy rząd problem goni problem: niepewna przyszłość Ruchu "Pokój", rekordowe zwały węgla, brak podwyżek płac".

 

ZOBACZ: Greta Thunberg sprawi, że poczujesz się winny. "How dare you?"

 

"Są związkowcy, którym zależy na górnikach i na górnictwie. Ale są knury, zdrajcy i geszefciarze jak Jerzy Hubka, którzy dla chwili blasku i poklepania w plecy przez Gretę, gotowi są do sabotażu" - dodaje. 

 

"Jerzy Hubka napluł w twarz wszystkim górnikom. Tak dziś, jak i kilka lat temu, gdy toczyła się walka o kopalnię "Makoszowy". Mogła iść ona drogą "Sośnicy", czyli mieć program naprawczy i fedrować węgiel. No, ale ZZG z Hubką na czele chcieli zrobić biznes na kopalni. Dziś jej już nie ma. Jest obwieszony medalami że wzrokiem tęskniącym za rozumem Jerzy Hubka pozujący z Gretą, chwalący się tym na Fejsiku. Górnicy! Tak wygląda ZDRAJACA całej Braci Górniczej. Hańba!" - stwierdził Kosela i pyta "»How dare you«, mister Hubka?"

 

 

pgo/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie