Matka nożownika z Londynu: miałam przeczucie, że to zrobił

Świat
Matka nożownika z Londynu: miałam przeczucie, że to zrobił
PAP/EPA/STR
Sudesh Amman zaatakował w niedzielne popołudnie na londyńskiej Streatham Street

- Rozmawiałam z nim przez telefon w niedzielę. Powiedział: mamo, przyrządzisz mi mutton biryani? - zdradziła stacji Sky News matka zamachowca z Londynu, Haleema Faraz Khan. 20-letni Sudesh Amman zranił w niedzielę nożem trzy osoby na ruchliwej ulicy Streatham w stolicy Wielkiej Brytanii. Zastrzeliła go policja. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

- Gdy pierwszy raz usłyszałam o zamachu, miałam przeczucie, że mój syn jest za to odpowiedzialny. Dzwoniłam do niego zaraz po ataku. Nie odbierał. To był dobry, grzeczny chłopak - przyznała Khan.

 

Kobieta widziała się z synem w czwartek przed zamachem. - Wyglądał "normalnie" - mówiła.

 

Przedterminowo wyszedł na wolność

 

Zamachowiec zaatakował w niedzielę po godzinie 14:00 na Streatham w południowym Londynie. Zranił nożem trzy osoby, po czym zastrzelili go policjanci.

 

 

20-letni sprawca, który mieszkał w północno-zachodniej części miasta, w styczniu został przedterminowo zwolniony z więzienia. Zamiast po 3 latach, wyszedł po półtora roku.

 

ZOBACZ: Sprawca ataku terrorystycznego w Londynie kilka dni temu wyszedł z więzienia

 

Odbywał tam wyrok za przestępstwa o charakterze terrorystycznym, m.in. za kolportowanie treści zachęcających do walki w imię Allaha.

 

"Zradykalizował się w więzieniu" 

 

Haleema Faraz Khan podkreśliła, że syn zradykalizował się w zakładzie karnym w Belmarsh oraz oglądając w sieci propagandowe islamistyczne materiały.

 

- Stał się bardziej religijną, zamkniętą osobą. (…) Oglądał filmy, które zrobiły mu pranie mózgu - dodała jego matka.

 

ZOBACZ: Atak terrorystyczny w Londynie. Godzinę później nożownik zaatakował w Belgii

 

Kobieta zaznaczyła, że przed pobytem w odosobnieniu syn zachowywał się inaczej. Był "dobry, grzeczny, zawsze uśmiechnięty".

 

Przyjaciel Ammana z Park High School w Stanmore, do którego zamachowiec uczęszczał w latach 2011-2016, również przyznał, że nie wykazywał on oznak ekstremizmu.

ac/hlk/ skynews.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie