Katowice: seniorzy do usterki mogą bezpłatnie wezwać "złotą rączkę"

Polska
Katowice: seniorzy do usterki mogą bezpłatnie wezwać "złotą rączkę"
twitter.com/BiuroPrasoweKce
Miasto finansuje program kwotą blisko 90 tys. zł. Kupiło też samochód i niezbędne wyposażenie dla "złotej rączki". Został nią Krzysztof Makieła

Cieknący kran, przepalona żarówka, urwana listwa podłogowa czy drzwi od szafki – te problemy mieszkańców Katowic powyżej 65 lat od poniedziałku może rozwiązać "złota rączka". Przyjedzie i naprawi usterkę bezpłatnie po zgłoszeniu na "srebrny telefon".

Miejski program dla seniorów polega na nieodpłatnej pomocy w drobnych naprawach domowych.

 

-Jest jednym z elementów moich obietnic wyborczych i właśnie dzisiaj inaugurujemy realizację tej obietnicy. Taką potrzebę zdefiniowałem po rozmowach z naszymi seniorami, podczas różnych spotkań mieszkańcy zgłaszali, że mają taki problem, w szczególności panie mieszkające samotnie - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prezydent miasta Marcin Krupa.

 

"Poradzę sobie ze wszystkimi powierzonymi mi zadaniami"

 

Konkurs na realizację tego zadania wygrała organizacja pozarządowa – Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej. Miasto finansuje program kwotą blisko 90 tys. zł. Kupiło też samochód i niezbędne wyposażenie dla "złotej rączki". Został nią Krzysztof Makieła.

 

-Poradzę sobie ze wszystkimi powierzonymi mi zadaniami – zapewnił podczas konferencji.

 

ZOBACZ: Seniorzy mogą zamówić nieodpłatne umycie okien

 

Aby skorzystać z nieodpłatnej pomocy pana Krzysztofa, należy zadzwonić na tzw. srebrny telefon. Pod numerem 32-251-69-00 w godzinach od 9.00 do 15.00 w dni robocze dyżuruje pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który przyjmie i wstępnie zweryfikuje zgłoszenie.

 

Według założeń koszt zleconej naprawy nie może przekraczać 100 zł.

 

Pracownik socjalny MOPS doradzi seniorowi 

 

-Pod infolinią dyżuruje przeszkolony pracownik socjalny MOPS, który ma przygotowany regulamin i pytania kontrolne do seniora, które musi zadać. To już pozwoli rozwiać pewne wątpliwości. Jeśli naprawa przekroczy założone limity, to pracownik doradzi seniorowi, co zrobić - powiedziała naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Katowicach Małgorzata Moryń-Trzęsimiech.

 

ZOBACZ: Miał sprzedawać religijne obrazki, zabrał 1000 zł. Mężczyzna okradł 90-latkę

 

Po akceptacji zgłoszenia senior otrzyma dane personalne "złotej rączki" i pouczenie, aby sprawdził jego tożsamość, oglądając identyfikator ze zdjęciem. Jak poinformowała Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, w poniedziałek rano wpłynęły już dwa pierwsze zgłoszenia. Jedno dotyczyło wymiany uszczelki w zlewie, drugie wymiany zawiasów w szafce.

 

Władze miasta liczą się z natłokiem zgłoszeń w pierwszym etapie działania programu, nie wykluczają w nim zmian. W Katowicach mieszka 60 tys. osób powyżej 65 lat. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie