"Ładu w sądach przez najbliższe trzy lata nie da się przywrócić"

Polska
"Ładu w sądach przez najbliższe trzy lata nie da się  przywrócić"
Polsat News
Goście "Śniadania w Polsat News" rozmawiają o reformie sądownictwa.

- W wymiarze sprawiedliwości wprowadzono totalny bałagan. Na moje pytanie do prezydenta, jak to ma się zakończyć, jaki ma być kres tego wszystkiego, nie uzyskałem odpowiedzi, bo nikt jej nie zna. Moim zdaniem będzie dalszy bałagan – powiedział w programie "Śniadanie w Polsat News" wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z SLD. Transmisja programu w Polsat News i na polsatnews.pl.

- Ładu w sądach przez najbliższe trzy lata nie da się przywrócić. Podczas spotkania z prezydentem było to dyskutowane - mówił Czarzasty.


Jak dodał, "potrzeba reformy wymiaru sprawiedliwości jest bezdyskusyjna w całym społeczeństwie". Jednak jego zdaniem "atmosfera do chęci zmiany została wykorzystana do tego, żeby jednych sędziów wymienić na drugich". - Ale to wynika też z arogancji wielu sędziów. Sam wielokrotnie byłem świadkiem, jak sędzia powiedział, że nie będzie tłumaczył wyroku, bo ktoś i tak nie zrozumie - mówił lider SLD.

 

Decyzja prezydenta


Z kolei według prezydenckiego ministra Andrzeja Dery, "w Polsce bałagan polega na tym, że sędziowie, którzy chcą, żeby było tak jak było, bronią się jak potrafią". - Tu nie chodzi o zastępowanie waszych sędziów naszymi. Chciałbym usłyszeć, którzy to są wasi sędziowie? - pytał Dera posła Marcina Kierwińskiego z PO.


- Zaraz panu powiem - odpowiedział poseł Koalicji Obywatelskiej. - Pan nie rozumie, że sędziowie nie są ani PiS-u, ani PO, bo jak składają ślubowanie to nie są partyjni. Pan jest w tym gronie ostatnią osobą, która może mi coś tłumaczyć - stwierdził Dera.

 

Dera podkreślił, że "prezydent jest za tym, żeby kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości". - Swoją decyzję, co do nowelizacji ustaw sądowych ogłosi niedługo, bo kalendarz biegnie. W najbliższym czasie można się spodziewać tej decyzji - powiedział minister.

 

"Wy nie chcecie naprawiać"

 

Z Czarzastym zgodził się Marek Sawicki z SLD. - Jeśli PiS będzie rządził przez najbliższe trzy lata, a kadencja nie będzie skrócona, to bałagan w sądownictwie będzie się pogłębiał - powiedział poseł.


Jego zdaniem, "problem polega na tym, że w 2005 r. PiS i PO miały podobne programy w zakresie reformowania sądownictwa, które były oparte na tym, że trzeba będzie zmienić konstytucję, a takiej większości nie było".

 

ZOBACZ: "Możliwe są przyspieszone wybory". Myślecki o reformie sądownictwa


- PiS cztery lata temu rozpoczęło reformowanie bez planu, bez koncepcji, bez jakiejkolwiek rozmowy ze środowiskiem prawniczym. Gdyby to było robione z rozwagą, to nie byłoby takiego bałaganu - tłumaczył poseł PSL.


- Kiedy się PiS-owi próbuje podać rękę, kiedy rozmawiamy o reformie, to rządu i ministerstwa sprawiedliwości nie ma. Najbardziej wstrząsające głosy, to były głosy poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości. Ale wy nie chcecie naprawiać. Chcecie tylko przejąć i upolitycznić sądy - mówił Sawicki.


Podkreślił, że PSL-Koalicja Polska proponują, m.in. sędziów pokoju i wybory KRS i Prokuratora Generalnego w wyborach powszechnych.

 

WIDEO: zobacz cały program

 

  

 

"Wystarczy wykonywać ustawy, które samemu się przyjmuje"

 

- Nikt nie zabrania rządzącej większości, żeby zmieniać prawo - zaznaczył Jacek Wilk z Konfederacji. - Ale problem polega na tym, że przyjęto nową ustawę o KRS, która wyraźnie przewidywała, że żeby zgłosić sędziów, oni muszą się legitymować listami poparcia. Jak się okazuje, tych list właściwie chyba nie ma - zauważył Wilk.

 

Jak dodał, "w związku z tym jest rządzą naturalną, że w postępowaniach, w których ci sędziowie orzekają, powstała wątpliwość". - Sąd Najwyższy musiał sprawę rozstrzygnąć, więc wydał orzeczenie, do którego ma pełne prawo, że ci sędziowie powinni się z orzekaniem wstrzymać - tłumaczył Wilk.

 

ZOBACZ: "Prezydent zachował się jak Piłat. Odbył spotkanie i umył ręce"

 

- To znowu kwestia niewykonanego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ponad wszelką wątpliwość wskazuje, że listy poparcia do KRS muszą być jawne - podkreślił.

 

- Wystarczy wykonywać ustawy, które samemu się przyjmuje. A jeśli przestaje się wykonywać orzeczenia sądów, to o jakim państwie prawa my mówimy, jeśli to urzędnicy mają decydować a nie sędziowie? To żadna reforma - podkreślił.

 

"Społeczeństwo oczekuje reformy nie dyskusji"

 

- Całkiem niedawno odbyły się wybory. Naród wybrał Zjednoczoną Prawicę, umówiliśmy się przede wszystkim na reformę wymiaru sprawiedliwości. Można dyskutować, ale dzisiaj społeczeństwo oczekuje zdecydowanych i szybkich reforma, a nie dyskusji. Fazę dyskusji mamy już za sobą, diagnozę również - mówiła Beata Kempa, europosłanka PiS.

 

ZOBACZ: SN: postępowanie dot. sporu kompetencyjnego podlega umorzeniu

 

- Nie ma zastępowania jednych sędziów drugimi. Musi być reforma wymiaru sprawiedliwości i KRS. To nie jest zastępowanie, tylko reformowanie. To wielokierunkowe i oczywiste, to proces długotrwały - dodała.

 

"Żaden z obywateli nie może być pewny"


- Fakty są takie, że przeciętny człowiek nic na tej deformie nie korzysta – stwierdził Marcin Kierwiński z PO. - Czasy oczekiwania na zakończenie sprawy się wydłużają. Mamy podwójny system prawny poprzez bałagan, który wprowadziliście. To efekty - dodał.


- Jeśli sędziowie związani z wami, z ministrem Zbigniewem Ziobro mówią, że muszą odkładać sprawy, do taki bałagan wprowadziliście, żaden z obywateli nie może być pewny, że wyrok jest ostateczny - mówił Kierwiński.

 

ZOBACZ: "Kaczyński ma jasny plan domknięcia systemu, żeby podporządkować sobie całość władzy"


Według niego, "cały problem polega na tym, jakie wy tworzycie to nowe środowisko". - Jeśli każda wasza nominacja to wyciąganie ludzi z dyscyplinarkami, ludzi skompromitowanych. Zastępujecie ludzi doświadczonych, którzy mają swój dorobek, ludźmi, którzy są sterowalni przez was. Chodzi tylko o to, żeby mieć swoich sędziów - podkreślił poseł PO.

 

Dotychczasowe odcinki programu można oglądać tutaj.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie