"Możliwe są przyspieszone wybory". Myślecki o reformie sądownictwa

Polska
"Możliwe są przyspieszone wybory". Myślecki o reformie sądownictwa
Polsat News
Profesor Myślecki wypowiadał się m.in. o ewentualnych przyspieszonych wyborach, które wg. niego mogą nastąpić, jeśli kryzys w polskim sądownictwie będzie trwać

- Moim zdaniem, nastąpi rekonstrukcja sceny politycznej i przyspieszone wybory, gdyż nie będzie możliwe utrzymanie stabilności funkcjonowania obecnego systemu partyjno-politycznego - mówił w programie "Debata Tygodnia. Wszystko, co Najważniejsze" prof. Wojciech Myślecki, analityk polityki i strategii geopolitycznej.

Od miesięcy w Polsce toczy się spór wokół reformy sądownictwa proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Mowa o tzw. ustawie kagańcowej dyscyplinującej sędziów.

 

Uchwalona 20 grudnia ub. r. nowelizacja, m.in. prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

 

ZOBACZ: KRS wybrała kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN

 

Nowelizacja wprowadza ponadto zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem prezesa ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

 

"Partie głęboko za to zapłacą"

 

Reforma polskiego sądownictwa stanowiła jeden z tematów "Debaty Tygodnia" w Polsat News.

 

- Sądzę, że jeśli ten kryzys nie zostanie rozwiązany w kategoriach dobra wspólnego i zrozumienia interesów państwa to partie bardzo głęboko za to zapłacą (…). Być może pojawią się u nas duże ruchy społeczne chcące próbować wypełnić próżnię powstającą przy rozpadającej się scenie politycznej - przewidywał prof. Myślecki.

 

Zaznaczył, że "liczy, że głos obywateli coraz bardziej zaniepokojonych sytuacją, wpłynie na zmianę działań politycznych wokół reformy sądów".

 

ZOBACZ: Prezydent dla Polsat News: wstrzymuję się z nominacjami sędziowskimi

 

Myślecki odniósł się również do pożądanych działań Andrzeja Dudy.

 

- Prezydent ma obowiązek ingerowania w tej chwili w naruszanie stabilności systemu ustrojowego państwa - podkreślił gość Polsat News.

 

WIDEO: Profesor Myślecki o kryzysie w polskim sądownictwie 

  

ac/hlk/ Polsat News, polsatnews.p, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie