Nieznany sprawca strzelał do harcerzy w Gródku. Ranny 11-latek

Polska
Nieznany sprawca strzelał do harcerzy w Gródku. Ranny 11-latek
Flickr/Arcadiuš/CC BY 2.0; Zdj. ilustracyjne

Trwają poszukiwania sprawcy postrzelenia 11-latka, do którego doszło w czwartek późnym wieczorem na obozie harcerskim w Gródku nad Dunajcem - poinformowała małopolska policja. Dziecko opuściło już szpital i czuje się dobrze.

Jak poinformowała w niedzielę Katarzyna Cisło z biura prasowego małopolskiej policji, w czwartek ok. 22:00 funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie od opiekuna grupy harcerzy.

 

ZOBACZ: Księża ostrzelani podczas kolędy. Sprawcami 13- i 15-latek

 

- Informacje były spójne, zarówno od dzieci, z którymi rozmawialiśmy, jak i od opiekunów. Relacjonowali oni, że kiedy harcerze przebywali w lesie, ktoś przyjechał samochodem na jego skraj i oddał strzały w tym kierunku" - wskazała. "Nie wiem, czy ta osoba zdawała sobie sprawę z tego, że ktoś w tym lesie przebywa - dodała.

 

"To mogło skończyć się tragicznie"

 

Zaraz po otrzymaniu zgłoszenia miejscowa policja rozpoczęła działania - przeprowadziła oględziny miejsca oraz rozmowy z opiekunami grupy i dziećmi. Funkcjonariusze przeszukali sąsiednie zabudowania, a na poniedziałek zaplanowali kolejne działania, o których - z uwagi na to, że sprawca nie został jeszcze zatrzymany - nie informuje.

 

Cisło podała, że wszczęte zostało postępowanie z art. 160 Kodeksu karnego, czyli dotyczące narażenia na utratę życia i zdrowia. Policja konsultuje się z nowosądecką prokuraturą i w poniedziałek przekaże jej materiały w tej sprawie. - To mogło skończyć się tragicznie, więc musimy jak najszybciej to wyjaśnić i zatrzymać tego człowieka - zaznaczyła Cisło.

 

Ranny w wyniku tego zdarzenia 11-letni uczestnik obozu trafił do szpitala. Jak przekazała rzecznik prasowa Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Barbara Sobieska, chłopiec wrócił już do domu. "Wraz z rodzicami pojawił się, żeby odebrać swoje rzeczy z obozu. Czuje się dobrze" - powiedziała.

 

Mieli otrzymywać pogróżki

 

Rzecznik harcerzy wskazała, że po zdarzeniu dzieciom zapewniono opiekę psychologiczną. "Dla nas te dzieci są bliskie, to są nasi przyjaciele, z którymi tworzymy organizację" - przyznała. Jak zapewniła, po zdarzeniu żadne z nich nie opuściło obozu - wyjechali jedynie uczestnicy, którzy już wcześniej zaplanowali krótszy pobyt. Obóz zakończył się planowo - w niedzielę.

 

O sprawie poinformowała m.in. "Gazeta Wyborcza". Według jej ustaleń kilka dni przed postrzeleniem chłopca harcerze mieli otrzymywać pogróżki.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie