Harcerze utworzyli największą żywą flagę Polski. Zlot ZHP na Wyspie Sobieszewskiej

Polska

Ok. 12 tysięcy osób utworzyło we wtorek żywą flagę Polski podczas ceremonii otwarcia Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku. W poprzednim rekordzie ustawienia flagi, który miał miejsce w Katowicach wzięło udział ok. 1000 osób. Okazją do zorganizowania zlotu jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie istnienia ZHP.

Zlot ZHP na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku trwa od poniedziałku, ale ceremonia oficjalnego otwarcia spotkania harcerzy z całej Polski odbyła się we wtorek.

 

Rzecznik prasowy Zlotu ZHP Gdańsk 2018 phm. Marta Bańka poinformowała, że w imprezie uczestniczy ok. 13 tysięcy harcerzy, w tym 500 gości z zagranicy - Białorusi, Hongkongu, Nepalu, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii oraz polonijni harcerze z Kanady i USA. Do Gdańska przyjechali harcerze w wieku od 6 do 21 lat. Oprócz tego, na miejscu zlotu jest jeszcze 1000 osób tworzących kadrę tego wydarzenia.

 

Największa tego typu powojenna impreza harcerska

 

Ceremonię otwarcia Zlotu ZHP rozpoczęło odnowienie przyrzeczenia harcerskiego przez wszystkich uczestników, a następnie rozpalono "watrę stulecia" czyli duże ognisko, które będzie płonąć do końca zlotu. Przed publicznością harcerską z krótkim koncertem wystąpił Czesław Mozil, na scenie zaprezentował się także zespół pieśni i tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar.

 

Główną częścią programu uroczystości otwarcia Zlotu ZHP było utworzenie przez harcerzy żywej flagi Polski pod hasłem "W 100 rocznicę odzyskania Niepodległości". Harcerze zrobili to stając do pamiątkowego zdjęcia i zakładając na mundury białe i czerwone koszulki. Ceremonię otwarcia zlotu zakończyło odśpiewanie hymnu narodowego.

 

Zlot ZHP Gdańsk 2018 to największa tego typu powojenna impreza harcerska, która zakończy się 16 sierpnia. Rekordowy w historii zjazd ZHP odbył się w Spale przed II wojną światową gromadząc ponad 30 tys. osób.

 

Ostatni zlot miał miejsce w 2010 roku

 

Zjazd harcerzy odbywa się w specjalnie zbudowanym w tym celu miasteczku zlotowym na ok. 100 hektarach. W trakcie zlotu harcerze będą m.in. brać udział w grach miejskich, kreatywnych warsztatach, rejsach i zabawach wodnych oraz będą pracować na rzecz lasów na Kaszubach i Kociewiu.

 

Zloty ZHP odbywają się nieregularnie. Ostatni raz takie wydarzenie miało miejsce w 2010 r. na stulecie skautingu. Odbywał się on w Krakowie, a wzięło w nim udział około 8 tys. harcerzy.

 

ZHP liczy około 110 tys. członków.

 

Honorowy patronat nad Zlotem ZHP Gdańsk 2018 objął prezydent Andrzej Duda.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze