Rosja użyje lotnictwa wojskowego do ewakuacji swoich obywateli z Chin

Świat
Rosja użyje lotnictwa wojskowego do ewakuacji swoich obywateli z Chin
JSC Tupolew
Rosja podjęła decyzje o ewakuacji swoich obywateli z Chin na pokładzie samolotów wojskowych.

Prezydent Władimir Putin polecił użycie samolotów sił powietrzno-kosmicznych armii Rosji do ewakuacji obywateli tego kraju z rejonów Chin najbardziej dotkniętych rozprzestrzenianiem się koronawirusa - poinformował w sobotę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Operacja powietrzna rozpoczyna się w sobotę.

Samoloty wojskowe w sobotę zaczynają wykonywać rejsy do Chin, by zabrać stamtąd Rosjan. Wszyscy ewakuowani będą musieli po powrocie przejść dwutygodniową kwarantannę.

 

Ambasada Rosji w Chinach poinformowała, że układa listy osób chcących pilnie wyjechać z prowincji Hubei, której głównym miastem jest Wuhan. Rząd rosyjski zapowiedział, że do 4 lutego ewakuuje z Wuhanu i Hubei wszystkich Rosjan - ponad 600 osób. Właśnie w Wuhanie wybuchła w grudniu zeszłego roku epidemia nowego koronawirusa wywołującego zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Przypadki śmiertelne odnotowano dotąd tylko w Chinach kontynentalnych.

 

W Rosji poinformowano w piątek o dwóch przypadkach zakażenia koronawirusem. Wykryto go u dwóch obywateli Chin przebywających w azjatyckiej części Rosji: w Kraju Zabajkalskim i w obwodzie tiumeńskim. Ich stan - jak podano - jest stabilny.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie