Niedziele handlowe w lutym. Kiedy zrobimy zakupy?

Polska
Niedziele handlowe w lutym. Kiedy zrobimy zakupy?
Polsat News

W niedzielę, 2 lutego, sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Najbliższa niedziela handlowa przypadnie 5 kwietnia, czyli tydzień przed Wielkanocą. Oznacza to, że ani w lutym, ani w marcu nie zrobimy zakupów w niedziele.

Zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w 7 niedziel - ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

W tym roku handel w niedziele jest dozwolony w dniach:

  • 5 kwietnia
  • 26 kwietnia
  • 28 czerwca
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Nawet 100 tys. złotych za złamanie zakazu 

 

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje, m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

 

ZOBACZ: E-recepty na antybiotyki. Ważna informacja od ministerstwa

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. 

 

Restrykcje w kilku krajach UE

 

Ograniczenie handlu w niedziele jest efektem obywatelskiego projektu złożonego w Sejmie jesienią 2016 r. przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodził m.in. NSZZ "Solidarność".

 

W większości państw Unii Europejskiej przez cały tydzień zakupy można robić w zasadzie bez ograniczeń. Restrykcje obowiązują tylko w kilku krajach - niemal całkowity zakaz handlu w niedziele i święta jest w Niemczech i Austrii, częściowe ograniczenia mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia i Luksemburg.

 

Z zakazu pracy w niedziele wycofały się w kwietniu ubiegłego roku Węgry. Poza UE w Europie zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Szwajcarii i Norwegii. 

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie