Biedroń: chcę, żeby Polska była czempionem, jeśli chodzi o transformację energetyczną

Polska
Biedroń: chcę, żeby Polska była czempionem, jeśli chodzi o transformację energetyczną
PAP/Jacek Bednarczyk
"Ważnym krokiem w walce ze smogiem było wprowadzenie zakazu palenia m.in. węglem na terenie Krakowa" - powiedział Robert Biedroń.

"Polska wolna od smogu musi być wspólnym celem" - powiedział w Krakowie Robert Biedroń, kandydat Lewicy na prezydenta. Jego zdaniem Polska powinna przodować w Europie Środkowowschodniej w transformacji energetyczną, nie zostawiając jednocześnie żadnego górnika bez zabezpieczenia społecznego i finansowego.

Podczas briefingu w Krakowie kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń zwracał uwagę na problem smogu, z którym wciąż zmaga się zarówno stolica Małopolski oraz okoliczne gminy, jak i inne polskie miasta. Przyznał, że ważnym krokiem w walce z tym zjawiskiem było wprowadzenie zakazu palenia m.in. węglem na terenie dawnej stolicy, ale "nie może być tak, że mieszkańcy miast są skazani na dobrą lub złą wolą samorządów".

 

Ani jedno euro na wspieranie węgla

 

- Kraków miał szczęście, ale tego szczęścia ma niewiele innych miast. Dlatego potrzebny jest prezydent, potrzebna jest władza, która będzie miała jasny kierunek w tym zakresie - powiedział.

 

Przyznał, że można nie zgadzać się z jego politycznymi poglądami, ale Polska wolna od smogu musi być wspólnym celem, do którego nasz kraj doprowadzi przede wszystkim odejście od palenia węglem i od wykorzystywania innych paliw kopalnych. Zdaniem założyciela Wiosny, aby go zrealizować potrzebne jest m.in. wsparcie w dopłatach do alternatywnych źródeł energii i wprowadzanie założeń Zielonego Ładu.

 

ZOBACZ: Biedroń: jestem zdeterminowany, obiecuję krew, pot i łzy

 

- Są na to fundusze, a wszystko wskazuje na to, że polski rząd z nich nie skorzysta - ani jedno euro z budżetu europejskiego nie może trafić już na wspieranie węgla - przypomniał.

 

Biedroń, który przez lata sprawował funkcję prezydenta Słupska podkreślił, że jest to "jedyne miasto w Polsce, które ma dobre powietrze" - pozostałe muszą borykać się z problemem zanieczyszczeń. Zadeklarował, że jeśli uda mu się objąć funkcję prezydenta całego kraju, to "Polska wybierze zupełnie inny kierunek" w tej kwestii.

 

- Będziemy liderem w Europie Środkowowschodniej, jeśli chodzi o dobrą jakość powietrza i odnawialne źródła energii - zapowiedział.

 

Polska czempionem transformacji

 

Zdaniem europosła obecnie rządząca władza "nie ma odwagi" przyznać, że nasz kraj, prędzej czy później, będzie musiał zrezygnować z używania węgla. Jednak, jak mówił, kluczowe jest opracowanie takiego planu, który z jednej strony zapewni Polakom czyste powietrze, a z drugiej nie zaszkodzi osobom związanym z sektorem górniczym.

 

- Chcę, żeby Polska była czempionem, jeśli chodzi o państwa Europy Środkowowschodniej - jeśli chodzi o transformację energetyczną, nie zostawiając żadnego górnika, żadnej osoby, która pracuje w tym sektorze bez zabezpieczenia społecznego i finansowego, bo to nie jest transformacja sprawiedliwa" - mówił Biedroń.

 

ZOBACZ: Biedroń w PE: są w Polsce sklepy, restauracje i hotele, do których nie mogę wejść

 

- A my zawsze stoimy po stronie sprawiedliwości - dodał polityk.

 

Były prezydent Słupska odniósł się także do problemu rozprzestrzeniającego się w ostatnich dniach na świecie koronawirusa, wskazując, że nasz kraj nie ma dobrej strategii przeciwdziałania tego typu zjawiskom. Nawiązywał przy tym do problemu niedofinansowania służby zdrowia, na którą chciałby w przyszłości przeznaczyć 7,2 PKB.

 

W jego opinii drogą do uzyskania środków na ochronę zdrowia może być np. rozdzielenie państwa od Kościoła oraz zastanowienie się, "czy potrzebujemy więcej bomb i rakiet, które po raz kolejny Polska kupuje".

 

Cywilizacja pogardy, czy godności

 

Biedroń komentował także wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty Unii Europejskiej, które nastąpiło w nocy z piątku na sobotę. Parafrazując powiedzenie, mówiące o tym, że żaden człowiek nie jest samotną wyspą, wskazywał, że "polski rząd prowadzi nas także w podobnym kierunku".

 

Biedroń podkreślił, że żaden kraj również nie funkcjonuje w próżni, a członkostwo i dobre relacje ze wspólnotą są bardzo ważne. Samą UE nazywał "najpiękniejszym projektem na świecie" i dodał, że Polacy są z niego bardzo dumni.

 

ZOBACZ: "Samochód się palił, musieliśmy wyciągać chłopczyka". Biedroń o ratowaniu ofiar wypadku

 

Kraków będzie kolejny miastem, w którym powstanie komitet wyborczy Biedronia. Jak wskazywał, w tych wyborach "będziemy podejmowali ważną decyzję, cywilizacyjną decyzję o tym, w jakim kierunku Polska pójdzie - czy pozostaniemy w cywilizacji pogardy, którą dzisiaj oferują nam obecnie rządzący, łącznie z prezydentem Dudą i rządem PiS, czy też wybierzemy Polskę godności, cywilizację godności, która łączy, a nie dzieli, która nikogo nie wyklucza i nie pozostawia z tyłu".

 

Po briefingu kandydat na prezydenta udał się na spotkanie ze swoimi zwolennikami do krakowskiego Klubu pod Jaszczurami.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie