"Zawsze przestrzegaliśmy konstytucji". Karczewski o reformie wymiaru sprawiedliwości

Polska
"Zawsze przestrzegaliśmy konstytucji". Karczewski o reformie wymiaru sprawiedliwości
Polsat News

- Jestem entuzjastą bardzo szybkich i gruntownych reform w wymiarze sprawiedliwości - powiedział wicemarszałek i były marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS), kiedy Bogdan Rymanowski w "Gościu Wydarzeń" zauważył, że nie było go na okrągłym stole ws. sądownictwa. Karczewski przekonywał również, że rządzący nie dążą do reform "po trupach" oraz że "PiS zawsze przestrzegało konstytucji".

- Oczywiście, że nie po trupach - powiedział Stanisław Karczewski, który przyznał w programie "Gość Wydarzeń", że "jest entuzjastą bardzo szybkich i gruntownych reform w wymiarze sprawiedliwości". 

 

O szczepionce na polityczną arogancję: nigdy jej nie będziemy mieli

 

- Trzeba prowadzić dialog, trzeba rozmawiać, ale był czas na dialog - mówił były marszałek Senatu. Wcześniej, zapytany przez prowadzącego rozmowę o szczepionkę "na polityczną arogancję i brak woli współpracy", odparł: - Tej szczepionki nigdy nie będziemy mieli. 

 

ZOBACZ: "Okrągły stół" ws. wymiaru sprawiedliwości. "Nie chcemy wchodzić w politykę"

 

Przyznał, że gdyby dostał zaproszenie do udziału w okrągłym stole w sprawie wymiaru sprawiedliwości, to by nie poszedł. Nie miał jednak nic przeciw temu, że udział w nim wziął wicepremier Jarosław Gowin. Zaprzeczał, że to oznacza podział w Zjednoczonej Prawicy. 

 

Nie zgodził się na uwagę Bogdana Rymanowskiego, że zawsze warto rozmawiać. - W tej chwili jest czas dla pana prezydenta, czas, kiedy prezydent podejmuje decyzję - stwierdził wicemarszałek Senatu mówiąc o tzw. ustawie dyscyplinującej sędziów. 

 

O powołaniu przez KRS nowych sędziów: wykonuje swoje konstytucyjne obowiązki

 

Prezydent w czwartek oznajmił, że wstrzymuje się z powoływaniem nowych sędziów do czasu rozstrzygnięcia sporu przez Trybunał Konstytucyjny. Tymczasem Krajowa Rada Sądownictwa powołała w piątek sześciu nowych sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 

ZOBACZ: KRS wybrała kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN

 

- To jest ok? - pytał Bogdan Rymanowski. 

 

- Oczywiście, że tak - odparł Stanisław Karczewski. - KRS wykonuje swoje konstytucyjne obowiązki, to, do czego został powołana - dodał. 

 

Zdaniem byłego marszałka Senatu, wszystkie organy "powinny wykonywać swoje obowiązki, również te, które są zawarte w konstytucji".   

 

WIDEO: KRS wykonuje swoje konstytucyjne obowiązki - Karczewski o powołaniu nowych sędziów Izby Dyscyplinarnej SN

  

 

"Konstytucji przestrzegaliśmy, przestrzegamy i będziemy przestrzegać"

 

- Kiedy to jest wam na rękę, krzyczycie: "konstytucja, konstytucja, konstytucja" - zauważył prowadzący rozmowę. 

 

- Nie, zawsze przestrzegaliśmy konstytucji. Przestrzegaliśmy, przestrzegamy i będziemy przestrzegać - zapewniał Karczewski. Przyznał jednak, że w tej kwestii są zdania podzielone. - Ale ja uważam, że my (PiS) nie złamaliśmy konstytucji w żadnym punkcie - przekonywał.  

 

Polityk PiS odniósł się również do najnowszych sondaży, w których ponad połowa ankietowanych Polaków uznała, że w sporze o ustawę dyscyplinującą sędziów rację ma Sąd Najwyższy. - Sondaże nie o wszystkim mówią - ocenił były marszałek Senatu. - Trzeba obejrzeć kilka sondaży i dopiero określić trend - dodał.

 

ZOBACZ: Senat dysponował kwotą 100 mln zł na wspieranie Polonii. PiS przygotował poprawkę, która to zmienia

 

Zapytany, czy głosowanie na Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich będzie oznaczać poparcie tzw. "polexitu", powiedział: - Wszyscy politycy, którzy używają określenia "polexit" działają przeciwko interesom Polski, przeciwko Polsce.

 

"Nie wyobrażam sobie Polski poza Unią Europejską" 

 

- Polska ma się dobrze w Unii Europejskiej, mamy coraz lepsze relacje (z Unią Europejską) wbrew tym opiniom, które padają ze strony opozycji - zaznaczył wicemarszałek Senatu.

 

- Nie wyobrażam sobie Polski poza Unią Europejską - podkreślił Karczewski. - W tej chwili członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest ważne, istotne. Jest też bardzo duże poparcie obywateli dla obecności Polski w Unii, a także polityków PiS - dodał.

 

O północy czasu kontynentalnego z 31 stycznia na 1 lutego Wielka Brytania przestanie być oficjalnie członkiem Unii Europejskiej. Brexit będzie pierwszym przypadkiem wystąpienia któregoś z państw członkowskich UE.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

zdr/grz/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie