Senat dysponował kwotą 100 mln zł na wspieranie Polonii. PiS przygotował poprawkę, która to zmienia

Polska
Senat dysponował kwotą 100 mln zł na wspieranie Polonii. PiS przygotował poprawkę, która to zmienia
Polsat News
Myślę, że będzie się to teraz działało sprawnie - ocenił poseł PiS

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało poprawkę do projektu budżetu na 2020 r., która zakłada przeniesienie ponad 100 mln zł środków przeznaczonych na Polonię z gestii Senatu m.in. do KPRM, MRPiPS, MEN, MSZ, MKiDN - poinformował we wtorek poseł PiS Marcin Porzucek.

Poseł PiS poinformował, że poprawka została zgłoszona do Biura Analiz Sejmowych we wtorek, a w czwartek będzie omawiana na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych.

 

- Poprawka do rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2020 ma na celu przeniesienie środków finansowych - ponad 100 mln zł - z budżetu Kancelarii Senatu do budżetu KPRM - ponad 59 mln zł, do MRPiPS - 10 mln oraz do MKiDN, MEN, MSZ - powiedział Porzucek.

 

Poseł PiS dodał, że podmioty te "będą realizować pomoc środowiskom polonijnym, która dotychczas była realizowana przez Senat".

 

Poseł PiS: teraz mamy przeszło 100 mln zł na różne inicjatywy

 

- Szczególne znaczenie ma jednak zwiększenie nakładów finansowych na Polonię. Tak zwany budżet polonijny na początku 2015 r. wynosił 50 mln zł, teraz mamy przeszło 100 mln zł na różne inicjatywy - mówił Porzucek.

 

ZOBACZ: Posłanka Lewicy odwołana z funkcji szefowej sejmowej komisji


- Ten wzrost sprzyja temu, żeby organizacje polonijne, stowarzyszenia, które dbają o środowiska polonijne w różnych krajach, które dbają o polskie dziedzictwo narodowe w wielu obszarach, były odpowiednio wspierane. Myślę, że będzie się to teraz działało sprawnie - ocenił poseł PiS.

 

Od 2017 r. całą pulą środków na Polonię zarządzał Senat

 

Nad Polonią pieczę od 1989 r. sprawuje Senat, jednak w 2012 r. pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. W 2016 r. środki wróciły do dyspozycji Senatu, ale były wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, na który przeznaczono ponad 60 mln zł. Od 2017 r. całą pulą środków na Polonię zarządzał Senat.


W połowie grudnia powołany został pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, którym został poseł PiS, były wiceszef MSZ odpowiedzialny za Polonię, Jan Dziedziczak

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie