"Okrągły stół" ws. wymiaru sprawiedliwości. "Nie chcemy wchodzić w politykę"

Polska
"Okrągły stół" ws. wymiaru sprawiedliwości. "Nie chcemy wchodzić w politykę"
Polsat News
W spotkaniu wzięli udział m.in. wicepremier Jarosław Gowin i wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha

W piątek odbyło się "Forum dla Praworządności" zorganizowane przez Polską Akademię Nauk. Jego tematem była przyszłość wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W spotkaniu udział wzięli m.in.: wicepremier Jarosław Gowin i wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. - To spotkanie nie służyło wypracowaniu wspólnego środowiska, bo na tym etapie byłoby to zupełnie niemożliwe - stwierdził Gowin.

Do uczestnictwa w "Forum dla Praworządności" zaproszeni zostali przedstawiciele władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej, a także środowiska prawnicze i naukowe. Nie przewidziano obecności przedstawicieli partii politycznych.

 

- Naszym głównym oczekiwaniem jest, żeby powstał taki kanał, w którym obie strony sporu będą mogły komunikować się w sposób merytoryczny i wyważony. Chcemy prowadzić dyskusję na poziomie naukowym i merytorycznym, jako Polska Akademia Nauk jesteśmy do tego przyzwyczajeni i predysponowani, nie chcemy wchodzić w politykę - mówił prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński.

 

- Jako naukowcy podjęliśmy - na prośbę środowisk prawniczych - taką próbę, podjęliśmy decyzję, że nie powinniśmy uchylać się od próby, żeby powstał taki kanał komunikacji. Jak to się skończy? Tego nie wiem, ale nie chcemy popełnić grzechu obojętności - dodał.

 

"Ta dyskusja była potrzebna"

 

W spotkaniu udział brali m.in. wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin, wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek oraz przedstawiciele: Rzecznika Praw Obywatelskich, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Po zakończeniu piątkowych obrad wicepremier Gowin poinformował dziennikarzy, że ustalono na nich "rytm i tryb prac nad docelowymi rozwiązaniami". - Ta dyskusja była potrzebna, była pluralistyczna, eksperci przedstawiali różne poglądy i różną gotowość do rozmów. Pojawiały się takie warunki, które z całą pewnością są politycznie nierealistyczne - mówił, dodając, że takim warunkiem jest powrót w sądownictwie do stanu sprzed 2016 r.

 

ZOBACZ: Prezydent dla Polsat News: wstrzymuję się z nominacjami sędziowskimi

 

Gowin podkreślił jednak, że na forum pojawiło się wiele głosów świadczących o "otwartości środowiska prawniczego na dialog". Powtórzył, że nie miało ono charakteru politycznego, a naukowo-ekspercki. "I taki też charakter będą miały dalsze prace" - dodał. Jak podkreślił, "w tej chwili przestrzeń do działania mają eksperci i Polska Akademia Nauk".

 

- To spotkanie nie służyło wypracowaniu wspólnego środowiska, bo na tym etapie byłoby to zupełnie niemożliwe, to spotkanie służyło raczej zakreśleniu przestrzeni do dalszego dialogu - dialogu nie z udziałem nas, polityków, tylko ekspertów wskazanych przez różne środowiska" - podkreślił Gowin. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiany w sądownictwie muszą być kontynuowane - dodał.

 

Udziału w spotkaniu nie wzięli ani marszałek Sejmu, ani marszałek Senatu; nie było też przedstawicieli Kancelarii Premiera, ministerstwa sprawiedliwości czy Trybunału Konstytucyjnego.

 

bas/ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie