Polacy w Wielkiej Brytanii po brexicie. Jak złożyć wniosek o status osoby osiedlonej

Świat
Polacy w Wielkiej Brytanii po brexicie. Jak złożyć wniosek o status osoby osiedlonej
PAP/EPA/Andy Rain

400 tysięcy Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii nie złożyło wniosku o przyznanie statusu osoby osiedlonej - poinformował polski minister ds. europejskich. Jeżeli nie zrobią tego do końca roku, grozi im nawet wyrzucenie z kraju. Formalności można dokonać przez internet i przy pomocy aplikacji mobilnej. Trzeba będzie też przedstawić dokumenty, które uwiarygodnią pobyt na Wyspach.

Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej o północy czasu polskiego (godz. 23:00 czasu lokalnego). Z 31 stycznia na 1 lutego przestanie być oficjalnie członkiem Unii Europejskiej.

 

Polaków czeka ważny obowiązek

 

Sytuacja Polaków przebywających na Wyspach nie zmieni się jednak od razu po opuszczeniu Wspólnoty.

 

ZOBACZ: Brexit. Co dalej z Polakami na Wyspach

 

- Umowa wyjścia, którą właśnie ratyfikujemy gwarantuje Polakom tam mieszkającym niezmieniony zakres praw gwarantowany na poziomie unijnym, a więc prawo do pobytu, pracy, służby zdrowia, świadczeń społecznych i pełne prawo do swobody podróżowania - powiedział Konrad Szymański, minister ds. europejskich. 

 

Dodał, że "końca roku nie zmieni się literalnie nic w tym obszarze".

 

Jednak Polacy powinni pamiętać, że aby legalnie mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii będą musieli sformalizować swój pobyt. Bez tego pojawią się problemy.

 

- Natomiast ten czas należy wykorzystać do tego, aby uzyskać status osoby osiedlonej. Mamy wciąż 400 tys. Polaków, którzy tego nie zrobili. Jest stosunkowo dużo czasu, ale ja bym nie zwlekał z tą sprawą - mówił Szymański.

 

Kto musi złożyć wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej?

 

Kto do 30 czerwca 2021 roku nie złoży takiego wniosku, najprawdopodobniej będzie musiał wyjechać z Wielkiej Brytanii.

 

Formalności można dokonać klikając w ten link.

 

Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, jego autor uzyska status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej.

 

Taki dokument muszą wypełnić także uczący się w Zjednoczonym Królestwie oraz te osoby, które dla mieszkańców UE są rodziną, ale same nie mają jej obywatelstwa. O tym, jaki status otrzymają, zadecydują brytyjscy urzędnicy. 

 

ZOBACZ: W piątek Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Zacznie się 11-miesięczny okres przejściowy

 

Wniosku nie muszą składać posiadacze zezwolenia na pobyt na czas nieokreślony oraz "pracownicy przygraniczni", czyli pracujący w Wielkiej Brytanii, ale niemieszkający na jej terenie.

 

W złożeniu wniosku pomaga aplikacja na smartfony

 

Osobą osiedloną zostanie ktoś, kto mieszkał w Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 roku i był to tzw. "nieprzerwany pobyt". Oznacza to, że w ciągu ostatnich 5 lat ani razu nie opuścił Zjednoczonego Królestwa na dłużej niż 6 miesięcy.

 

Od tej zasady są wyjątki, np. urodzenie dziecka w innym kraju, poważna choroba, oddelegowanie do pracy za granicą czy służba wojskowa. Osoby osiedlone w przyszłości będą mogły uzyskać brytyjskie obywatelstwo.

 

Natomiast tymczasowy status osoby osiedlonej otrzymają ci, którzy zamieszkali w UK przed końcem 2020 roku, ale ich pobyt na Wyspach trwa krócej niż 5 lat lub został przerwany na więcej niż pół roku.

 

ZOBACZ: Farage "przekonany", że Polska jako następna opuści Unię Europejską

 

Aby uzyskać taki status, trzeba będzie potwierdzić tożsamość np. skanem paszportu lub dowodu osobistego i cyfrową fotografią twarzy. Służy temu aplikacja przeznaczona na smartfony z systemem Android "Wyjście z UE: Kontrola dokumentu tożsamości".

 

O decyzji urzędnicy informują e-mailem

 

Bliscy członkowie rodziny powinni przyjechać na stałe do osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii nie później niż 31 grudnia 2020 roku. W przyszłym roku ta możliwość nie zniknie, ale procedura będzie trudniejsza. Krewni będą musieli po tym terminie uzyskać wizę rodzinną.

Gdy brytyjskie MSW zdecyduje o przyznaniu statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej, poinformuje o tym przez e-maila. Gdy urzędnicy wyślą decyzję odmowną, będzie można się od niej odwołać.

wka/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie