Farage "przekonany", że Polska jako następna opuści Unię Europejską

Polska
Farage "przekonany", że Polska jako następna opuści Unię Europejską
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Nigel Farage w Parlamencie Europejskim o tym, kto według niego, jako następny opuści Unię Europejską

- Na “pożegnalnej” konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim, "ojciec Brexitu" Nigel Farage stwierdził, że jest przekonany, iż następnym krajem, który po Wielkiej Brytanii opuści Unię Europejską będzie Polska - poinformowała korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się wraz z przeprowadzonym 23 czerwca 2016 r. referendum, w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się prawie 52 proc. głosujących. Formalny wniosek o opuszczenie UE rząd brytyjski złożył 29 marca 2017 r.

 

ZOBACZ: Brexit Day. Co wydarzy się ostatniego dnia Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej?

 

W środę w Parlamencie Europejskim ok. godz. 18 odbędzie się głosowanie nad umową dotycząca brexitu. Jeżeli europosłowie zgodzą się na jej ratyfikowanie, to Wielka Brytania opuści wspólnotę w piątek, 31 stycznia, o północy (o godz. 23 czasu lokalnego).

 

"To trochę za dużo, niż są w stanie znieść"

 

Podczas konferencji prasowej, Farage'owi została przypomniana jego wypowiedź podczas jednego z posiedzeń PE w Strasburgu, w której zapewniał, że "brexit to dopiero początek". Eurodeputowany był pytany, które kraje w jego ocenie "pójdą za przykładem Wielkiej Brytanii" i opuszczą Unię Europejską.


- Kiedy z Unii wychodzi potężna gospodarka, która równowartość wynosi jest 90 pomniejszym gospodarkom, to będzie to potężny cios dla wspólnoty, co jest dobrą rzeczą. Kiedy myślę o krajach, które, jako kolejne opuszcza UE, do głowy przychodzą mi Dania, Polska i Włochy - odpowiedział.

 

ZOBACZ: Ziobro zaproponował Jourovej kompromis ws. sędziów. "W geście dobrej woli"

 

- Myślę, że w sposób, w jaki Polacy są upominani, są wielokrotnie obrażani przez takie osoby, jak Timmermans, to dla nich trochę za dużo niż są w stanie znieść, mając na uwadze ich trudną i skomplikowaną historię. Dokładnie 30 lat w Polsce rządzili komuniści. Teraz mamy system rządowy z Brukseli, który dla wielu Polaków wygląda niemal identycznie, jak system, od którego udało im się uwolnić. Chodzi tu o proces w jaki i przez kogo podejmowane są decyzje - powiedział Farage.

 

Europoseł podkreślił, że Dania, Polska i Włochy są "jego faworytami do opuszczenia UE". - Wierzę, że Brexit jest dopiero początkiem zupełnej rekonfiguracji Unii Europejskiej - zakończył.

bas/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie