UE zakończyła procedurę dotyczącą umowy ws. brexitu

Świat
UE zakończyła procedurę dotyczącą umowy ws. brexitu
PAP/EPA/NEIL HALL
O północy z piątku na sobotę Wielka Brytania przestanie być częścią Unii Europejskiej.

Państwa członkowskie w Radzie UE przyjęły w czwartek decyzję o zawarciu umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. To ostatni formalny krok, który sprawia, że brexit nastąpi w uporządkowany sposób. Od 1 lutego Wielka Brytania nie będzie już częścią UE.

Strona unijna czekała ze sformalizowaniem wszystkich procedur na to, aż umowę poprze brytyjski parlament, który miał z tym ogromne problemy. Przełom nastąpił dopiero po ostatnich przyspieszonych wyborach w Wielkiej Brytanii w grudniu, które umocniły pozycję Partii Konserwatywnej kierowanej przez zwolennika brexitu Borisa Johnsona.

 

W środę Parlament Europejski w Brukseli poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otworzyła formalnie drogę do brexitu. W głosowaniu 621 europosłów było za, 49 przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

 

O północy z piątku na sobotę Wielka Brytania przestanie być częścią Unii Europejskiej - po 47 latach.

 

ZOBACZ: Parlament Europejski poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

 

Wraz z brexitem rozpocznie się tzw. okres przejściowy, w trakcie którego Londyn i Bruksela będą negocjować umowę o przyszłych relacjach.

 

Wielka Brytania była członkiem Wspólnoty Europejskiej od 1 stycznia 1973 r., na mocy traktatu podpisanego w 1972 r. Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się wraz z przeprowadzonym 23 czerwca 2016 r. referendum, w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się prawie 52 proc. głosujących. Formalny wniosek o opuszczenie UE rząd brytyjski złożył 29 marca 2017 r.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie